PARTNER SERWISU
Raport o szczepieniach: lekarze i pielęgniarki obawiają się grypy

Pracownicy sektora ochrony zdrowia obawiają się skutków grypy, szczególnie wśród swoich bliskich, wynika z raportu "Szczepienia przeciw grypie wśród pracowników ochrony zdrowia w Polsce - teraźniejszość i perspektywy". Chociaż większość ankietowanych postrzega grypę jako istotny problem medyczny, wielu nie szczepi się i nie rozważa możliwych konsekwencji braku szczepień personelu dla pacjentów.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, którzy wypracowali założenia społecznej kampanii informacyjnej w zakresie profilaktyki grypy, przeprowadzili badanie dotyczące szczepień wśród personelu medycznego w Polsce. Udział w badaniu był dobrowolny i nieodpłatny. Anonimową ankietę w formie elektronicznej wypełniło 888 lekarzy i pielęgniarek z całego kraju.

- Wyniki wskazują, że polscy lekarze i pielęgniarki uważają grypę za bardzo istotny problem medyczny. 42.5% badanych boi się zachorowania, a 62.6% obawia się, że na grypę zachorują ich bliscy. Tak jak przewidywaliśmy, większość badanych zdaje sobie sprawę z jej skutków dla nich oraz ich rodzin - komentuje prof. Adam Antczak, Przewodniczący Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej.

- Niepokojące jest jednak to, że wiele osób, które nie wykonują szczepień, podaje argumenty, które nie mają nic wspólnego z rzetelną wiedzą medyczną - dodaje.

Wyniki ankiety pokazują, że najczęstszymi powodami niewykonywania szczepień są: brak świadomości konsekwencji zachorowań wśród personelu medycznego dla pacjentów, przeświadczenie o niskim ryzyku zakażenia, obawa przed wystąpieniem niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz przekonanie o braku przynależności do grupy ryzyka.

Tymczasem, eksperci Światowej Organizacji Zdrowia podkreślają wysoki poziom bezpieczeństwa szczepień przeciw grypie dla wszystkich osób, w tym pacjentów z grup ryzyka. Jest to tym bardziej istotne, że korzyści ze szczepień są bardzo wymierne m.in. pozwalają obniżyć śmiertelność w sezonach epidemicznych wśród osób starszych nawet o 75% (według danych Światowej Organizacji Zdrowia, więcej informacji w Raporcie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy).

Brak powszechności regularnych szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia ma dla placówek medycznych bardzo wiele konsekwencji.
W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej oraz Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej stworzyły projekt, który będzie służył promocji szczepień wśród pracowników ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH