PARTNER SERWISU
Raport: lekarze i pielęgniarki nie szczepią się regularnie przeciwko grypie

Chociaż zdecydowana większość lekarzy i pielęgniarek podkreśla, że popiera szczepienia przeciwko grypie, to jednocześnie niemal połowa spośród nich nie szczepi się regularnie.

Jak wynika z raportu ''Szczepienia przeciwko grypie wśród pracowników ochrony zdrowia'', opracowanego przez ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, największymi barierami w upowszechnieniu szczepień wśród personelu medycznego są niski poziom wiedzy z zakresu profilaktyki grypy oraz brak dostępu do bezpłatnych szczepień.

Ankieta dotycząca szczepień personelu medycznego została przeprowadzona w kwietniu i maju br. Pytania zostały ułożone przez niezależnych ekspertów medycznych, a udział w badaniu był dobrowolny i nieodpłatny. Kwestionariusze elektroniczne wypełniło 888 lekarzy i pielęgniarek z całej Polski.

Wśród ankietowanych aż 81 proc. określiło się jako zwolennicy szczepień przeciwko grypie. Pomimo tego, mniej niż co drugi (38,7 proc.) szczepił się regularnie w ciągu ostatnich pięciu sezonów.

Jak pokazują szacunki NIZP-PZH, liczba realnie szczepiących się osób ze środowiska medycznego jest wyjątkowo niska i wynosi około 5-6 proc. Eksperci zauważają, że rodzi to wiele zagrożeń. Do najczęstszych zaliczają transmisję wirusa pomiędzy pacjentami a lekarzami i pielęgniarkami oraz kłopoty ze skompletowaniem personelu w szczycie zachorowań (styczeń-marzec).

- Niski realny wskaźnik wyszczepialności przeciwko grypie skłonił nas, by zbadać również bariery stojące na drodze do osiągnięcia wyższych poziomów wyszczepialności wśród personelu medycznego - zauważa dr Aneta Nitsch-Osuch, epidemiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Eksperci zaobserwowali, że największymi przeszkodami w poprawie sytuacji epidemicznej są kłopoty z dostępnością bezpłatnych szczepień oraz niski poziom wiedzy o profilaktyce grypy.

Ankietowani jako najczęstszą przyczynę niewykonywania szczepień podawali m.in. obawę przed wystąpieniem niepożądanych odczynów poszczepiennych, brak czasu i znajomości konsekwencji zachorowania. Jednocześnie jedynie co trzeci z nich (34,6 proc.) deklaruje, że został objęty programem bezpłatnych szczepień w miejscu pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH