PARTNER SERWISU
RPP: niezaszczepiony małoletni pacjent ma prawo do... Odstąpienie od pomocy medycznej dziecku niezaszczepionemu może naruszać jego prawo do opieki medycznej - przestrzega Rzecznik Praw Pacjenta. Fot. Shutterstock

Kierując się dobrem małoletnich pacjentów Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę na problem związany z odmową leczenia (bądź kontynuacją leczenia) przez lekarzy, w przypadku gdy rodzice nie decydują się na szczepienie swoich dzieci.

Do biura RPP zaczęły napływać sygnały świadczące o tym, że ''lekarze coraz częściej odmawiają lub też odstępują od udzielania świadczeń zdrowotnych z powodu uchybiania przez rodziców obowiązkowi szczepień ochronnych''.

Nie podważając ustawowego prawa lekarza do odstąpienia od leczenia, Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę na konsekwencje podejmowanych decyzji, które nie pozostają bez wpływu na stan zdrowia dziecka, które w żaden sposób nie jest odpowiedzialne za konflikt między jego rodzicem a lekarzem prowadzącym.

RPP zaznacza, że na lekarzach spoczywa obowiązek udzielania świadczeń zdrowotnych zaś odstąpienie od pomocy medycznej dziecku niezaszczepionemu może naruszać jego prawo do opieki medycznej.

Jak podkreśla w polskim porządku prawnym bezsprzecznym prawem lekarza jest prawo do odmowy lub odstąpienia od udzielania świadczeń zdrowotnych z zastrzeżeniem spełnienia warunków określonych w przepisach prawa.

Niemniej jednak - co należy podkreślić - jest to wyjątek od generalnego obowiązku spoczywającego na osobach wykonujących zawód lekarza - czytamy w stanowisku. 

W stanowisku zaznaczono także, że intencją Rzecznika Praw Pacjenta nie jest negowanie możliwości odstąpienia przez lekarza od leczenia pacjenta, lecz jedynie wskazanie zagrożeń, jakie niesie za sobą pochopna decyzja.  

Należy bowiem pamiętać, że w tym sporze zawsze powinien być najważniejszy pacjent i jego dobro. Nie można w imię realizacji obowiązku szczepień - mimo że obowiązkowych - pozostawić dziecka bez opieki lekarskiej - argumentuje RPP.

Więcej: www.bpp.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH