PARTNER SERWISU
RPD: konieczna jest edukacja dotycząca szczepień

Rzecznik praw dziecka zabrał głos w sprawie szczepień. Trzeba podjąć działania wyjaśniające i edukacyjne, skierowane do rodziców dzieci, by przekonać ich do szczepień - mówi Marek Michalak.

Według rzecznika praw dziecka Marka Michalaka przekaz, że chorobom zakaźnym można skutecznie zapobiegać przez szczepienia ochronne, jest osłabiany przez upowszechnianie informacji, że tzw. naturalne wychowanie dziecka zwiększa jego odporność na tyle, iż stanowi to wystarczającą ochronę przed zakażeniem.

Dodał, że przeciwnicy szczepionek podnoszą też korzyści finansowe, jakie mają z ich sprzedaży koncerny farmaceutyczne.

W związku z informacjami o wzroście zachorowań na odrę, rzecznik zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego z pytaniem, czy dostępne prawem środki do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom są wystarczające czy też potrzeba ich wzmocnienia.

Za konieczne uznał też podjęcie działań edukacyjnych, by uświadomić rodzicom, że przed chorobą chroni tylko szczepionka. Jego zdaniem, rodziców powinni edukować lekarze i pielęgniarki w osobistych rozmowach.

- Sądzę, że obecnie dla uzyskania skutecznej profilaktyki zachorowań, konieczne jest podjęcie konkretnych działań wyjaśniających i edukacyjnych, skierowanych przez personel medyczny do rodziców dzieci. Skuteczność przyjmowania argumentacji przekazywanej przez osobę uznaną za autorytet w kontakcie osobistym wciąż jest wysoka, chociaż powszechne zastosowanie tej metody jest trudne  - napisał Michalak.

Zwrócił się z pytaniem, czy liczba specjalistów z zakresu chorób zakaźnych oraz liczba łóżek na oddziałach zakaźnych dla dzieci jest wystarczająca dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w razie wzrostu zachorowań na odrę. Według Michalaka istnieje takie prawdopodobieństwo.

- Zagrożeniu chorobą sprzyja fakt jej lekceważenia przez rodziców, którzy od wielu lat nie zetknęli się z jej objawami i następstwami w postaci powikłań, gdyż liczba zachorowań utrzymywała się na niskim poziomie. Ponadto rodzice nie zawsze rozumieją, że wysoki odsetek dzieci zaszczepionych w danej grupie daje ochronę przed chorobą pojedynczym dzieciom nieszczepionym - twierdzi RPD.

Rzecznik podkreślił, że szanuje prawo rodziców do decydowania o dziecku; przypomniał jednak, że priorytetem powinna być ochrona zdrowia.

Pod koniec lutego Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny poinformował, że w całej Europie, także w Polsce, z roku na rok rośnie liczba zgłaszanych przypadków zachorowań na odrę. W 2014 r. było ich 110 - o 25 przypadków więcej niż rok wcześniej i o 40 więcej niż w roku 2012. Jak podkreśla PZH, zachorowań na odrę jest coraz więcej, dlatego, że przybywa rodziców, którzy rezygnują ze szczepienia dzieci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH