PARTNER SERWISU
Przeciwnicy szczepień wysłali petycję do Ministerstwa Zdrowia

Do resortu zdrowia wpłynęła petycja od przeciwników szczeień. Apelują oni w niej o zaniechanie stosowania środków przymusu wobec osób zdrowych, które nie poddają się szczepieniom obowiązkowym. Resort odpowiada, że od nałożonych kar zawsze można się odwołać.

Autorzy  petycji domagają się zaniechania przez wojewodę kujawsko-pomorskiego wydawania niezgodnych z prawem postanowień, w których - jak piszą- wyznacza zdrowym osobom indywidualne terminy szczepień obowiązkowych oraz stosuje się grzywny celem przymuszenia do wykonania szczepienia w wyznaczonym przez siebie terminie.

"Żaden przepis prawa nie uprawnia Wojewody do stosowania środków przymusu wobec osób zdrowych, które nie poddają się szczepieniom obowiązkowym" - czytamy w petycji.
Jej autorzy domagają się również wprowadzenia w Polsce odszkodowań za powikłania poszczepienne oraz rzeczywistej rejestracji działań niepożądanych.

W odpowiedzi na petycję resort zdrowia wskazuje, że w przypadku stwierdzenia uchylania się rodziców lub opiekunów od wypełnienia ustawowego obowiązku szczepień dzieci konieczne jest podejmowanie działań w celu przymuszenia osób zobowiązanych (rodziców lub opiekunów dzieci) do wypełnienia tego obowiązku.

"W świetle prawa, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej są wierzycielem obowiązku szczepień ochronnych, jako obowiązku o charakterze niepieniężnym. Zatem, w przypadku upływu terminów wykonania obowiązku poddania dziecka szczepieniom ochronnym przez jego rodzica lub opiekuna, państwowy powiatowy inspektor sanitarny, uprawniony do żądania w drodze egzekucji administracyjnej wykonania obowiązku poddawania dzieci szczepieniom ochronnym - czytamy w komunikacie MZ.

Resort przypomina, że "w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym obowiązków o charakterze niepieniężnym środkami egzekucyjnymi mogą być m.in. grzywny".

MZ zaznacza, że istnieje możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie o nałożeniu grzywny.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH