PARTNER SERWISU
Prof. Anna Skoczyńska: meningokoki mogą zabić w ciągu 24 godzin

- Inwazyjna choroba meningokokowa zdarza się bardzo rzadko - głównie u dzieci i młodzieży. Jest jednak groźna, gdyż może doprowadzić do śmierci pacjenta w ciągu 24 godzin - mówili specjaliści w czwartek (15 maja) na spotkaniu prasowym w stolicy.

Przypomnieli, że najlepszym sposobem, by jej zapobiec, jest stosowanie szczepień. Zdaniem ekspertów możliwość zapobiegania inwazyjnej chorobie menigokokowej (IChM) znacznie się poprawiła, ponieważ w 2013 r. zarejestrowano pierwszą szczepionkę przeciwko meningokokom z serogrupy B. Bakterie te odpowiadają w Polsce za ok. 70 proc. wszystkich przypadków IChM.

Prof. Anna Skoczyńska z Narodowego Instytutu Leków podkreśliła, że IChM - która może mieć postać zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy (posocznicy) - jest rzadka. W Polsce w 2013 r. odnotowano ok. 250 jej przypadków.

Zakażeniu sprzyjają większe skupiska ludzi, np. mieszkanie w koszarach wojskowych, internacie, domu studenckim.

Jak przypomniał przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii prof. Jacek Wysocki, chorobę wywołują bakterie z gatunku Neisseria meningitidis (meningokok), które występują u człowieka w jamie nosowo-gardłowej. Szerzą się drogą kropelkową ze śliną - poprzez kaszel, kichanie, pocałunki.

Prof. Skoczyńska zaznaczyła, że choroba wzbudza niepokój, ponieważ jej postęp może być dramatyczny i towarzyszy jej wysoka śmiertelność. W przypadku wystąpienia sepsy śmiertelność może sięgać od 20 proc. do nawet 70 proc. Niemal połowa wszystkich zgonów zdarza się w ciągu pierwszych 24 godzin od wystąpienia objawów. 

- Jedna dziesiąta pacjentów, którzy przeżyją inwazyjną chorobę meningokokową, ma poważne powikłania - zaznaczył. Oprócz amputacji mogą to być padaczka, utrata słuchu, czy zaburzenia rozwoju umysłowego.

Rozpoznanie choroby utrudnia fakt, że na początku jej objawy są niespecyficzne, np. osłabienie, gorączka, bóle mięśni, głowy. Po 8-10 godzinach występują m.in. nudności, wymioty, potem ból nóg; dłonie i stopy robią się zimne.

Charakterystycznym objawem są wybroczyny na skórze. - To powinien być sygnał alarmowy (...). Od pojawienia się tych zmian do zgonu pacjenta może upłynąć kilka godzin - tłumaczył prof. Wysocki.

Eksperci zaznaczyli, że IChM najlepiej zapobiegać szczepieniami. Prof. Skoczyńska przypomniała, że wszystkich serogrup meningokoków jest 12, ale za ponad 90 proc. zakażeń odpowiada pięć z nich. Są to meningokoki typu A, B, C, W135 i Y.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH