PARTNER SERWISU
Problemy zdrowotne w tropikach - jak im zapobiec

Brak profilaktyki przed wyjazdem w tropiki oraz ryzykowne zachowania w czasie podróży w najlepszym wypadku mogą skończyć się pogorszeniem samopoczucia, biegunką i innymi niedogodnościami. Z danych, jakie przedstawił prof. Andrzej Urbanik podczas konferencji "Spotkanie z podróżą na temat profilaktyki zdrowotnej przed wyjazdem" (Warszawa, 24 maja br.) wynika, iż takie sytuacje zdarzają się u 50 proc. wyjeżdżających Polaków.

Obchodzony w tym roku 24 kwietnia światowy dzień zapaleń mózgu i opon mózgowo rdzeniowych jest okazją do przypomnienia o zagrożeniach, jakie stwarzają takie bakterie jak: meningokoki, pneumokoki oraz HiB (Haemophilus influenzae typ b). Dzień później, 25 kwietnia, obchodzony jest ustanowiony przez WHO światowy dzień malarii.

Wymienione wyżej choroby, obok wirusowego zapalenia wątroby typu A i B, polio, żółtej febry i innych gorączek krwotocznych, duru brzusznego czy wścieklizny, mogą stanowiąć śmiertelne zagrożenie dla turystów wyjeżdżających w tropiki.

- Około 10 procent turystów z powodu choroby jest zmuszonych odbyć wizytę lekarską w czasie wyjazdu, w 5 procentach przypadków turyści są niezdolni do powrotu do pracy od razu po powrocie do kraju z powodów zdrowotnych, jeden na sto z podróżujących trafia po przyjeździe do szpitala - mówił prof. Urbanik.

Dlatego przed wyjazdem warto odbyć konsultację ze specjalistą medycyny podróży, który wyjaśni aspekty związane ze spodziewanymi warunkami wyjazdu oraz doradzi działania profilaktyczne, w tym dobór leków do apteczki i szczepienia ochronne.

- Dobór szczepień przed wyjazdem jest uzależniony z jednej strony od ryzyka, jakie niesie za sobą sama podróż, z uwzględnieniem czynników epidemiologicznych, a więc od kraju docelowego, długości pobytu, charakteru podróży, sposobu żywienia czy miejsc noclegowych. Z drugiej strony planując szczepienia należy wziąć pod uwagę dotychczas wykonane szczepienia, wiek, płeć, stan zdrowia, występujące choroby przewlekłe i dostęp do świadczeń zdrowotnych na miejscu - opisuje Izabela Tarczoń, kierownik krakowskiego Międzynarodowego Punktu Szczepień "Przylądek Zdrowia".

O takie wizycie trzeba pomyśleć i ją zrealizować najlepiej na 6-8 tygodni przed wyjazdem. W przypadku szczepień umożliwi to wytworzenie oczekiwanej ochrony przed zachorowaniem oraz odpowiednie działania w przypadku pojawienia się niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Warto o niektórych szczepieniach pamiętać chociażby z racji tego, że ich brak może skutkować zakazem wjazdu do danego państwa. Aktualizowana na bieżąco lista obowiązkowych szczepień ochronnych WHO wymienia przede wszystkim żółtą febrę. Zgodnie z międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi szczepienie przeciwko chorobie jest wymagane u podróżników, którzy przybywają z regionów występowania żółtej gorączki, a wjeżdżających do kraju, gdzie choroba nie występuje, lecz zamieszkanych przenoszące ją komary lub potencjalnych nosicieli z grupy zwierząt naczelnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH