PARTNER SERWISU
Pracownicy GIS zaszczepieni przeciwko grypie W ramach niedawnej akcji ze szczepień skorzystało blisko 100 osób wraz z szefem GIS Markiem Posobkiewiczem. Fot. mat. prasowe

Pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego postanowili dać dobry przykład i gremialnie zaszczepili się przeciwko grypie. Główny inspektor też.

Zapobieganie grypie poprzez promowanie zdrowego stylu życia i szczepień ochronnych to jedno z zadań realizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i podległą mu Państwową Inspekcję Sanitarną. Jak podkreślają eksperci szczepienie jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie i jej powikłaniom.

W ramach ograniczania szerzenia się grypy Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zorganizowali akcję bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla pracowników Urzędu.

Jesień na kontynencie europejskim to początek sezonu zachorowań na grypę. To właśnie wówczas na rynku pojawiają się szczepionki o corocznie aktualizowanym składzie, a w placówkach medycznych można otrzymać profilaktykę przeciwgrypową.

W ramach niedawnej akcji ze szczepień skorzystało blisko 100 osób  - wraz z szefem GIS Markiem Posobkiewiczem i jego zastępcami oraz pracownikami Głównego Inspektoratu Sanitarnego przeciw grypie zaszczepili się także członkowie Rady Sanitarno-Epidemiologicznej  z prof. Andrzejem Wojtczakiem.

Sezonowe szczepienie przeciwko grypie zalecane jest szczególnie osobom z grup ryzyka np. chorym przewlekle, kobietom w ciąży, dzieciom czy osobom starszym. W roku 2016 Główny Inspektor Sanitarny rozszerzył zalecenia odnośnie grup osób, które powinny szczepić się przeciw grypie o pracowników służb publicznych, ponieważ pełnią oni ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa, stąd tak istotne jest, aby zawsze byli w gotowości do działania.

- Cieszę się, że tak wielu pracowników Głównego Inspektoratu Sanitarnego poddało się zalecanemu szczepieniu ochronnemu przeciw grypie - skomentował akcję Marek Posobkiewicz. Jak zaznaczył, są bowiem grupy zawodowe, które szczególnie powinny zadbać o swoją kondycję, ponieważ ich zdrowie przekłada się na zdrowie innych oraz wpływa na możliwości niesienia pomocy innym. Należą do nich pracownicy służby zdrowia, służb mundurowych, także inne osoby, których praca polega na bezpośrednim kontakcie z innymi osobami.

Grypa i jej powikłania są szczególnie groźne dla osób chorych, przemęczonych, z obniżoną odpornością, małych dzieci i osób starszych, jednak zachorować może każdy.

Ponad 30 proc. przypadków zakażeń wirusem grypy może przebiegać bezobjawowo co oznacza, że nie zdając sobie sprawy z zakażenia, możemy być źródłem zagrożenia dla osób z otoczenia, w tym naszych najbliższych. Dlatego grypie warto zapobiegać - przypomina komunikat przekazany mediom przez biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Najlepszym okresem na szczepienie jest początek sezonu grypowego, co nie wyklucza możliwości zaszczepienia się w późniejszym terminie. Zachorowanie na grypę wiąże się bowiem z ryzykiem wystąpienia powikłań, czasem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH