PARTNER SERWISU
Polacy zbyt rzadko szczepią się przeciwko grypie

Pod względem szczepień przeciw grypie Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie - w minionym sezonie zaszczepiło się zaledwie 3,7 proc. obywateli - poinformowano podczas czwartkowej, 3 października, konferencji prasowej na temat wirusowych infekcji układu oddechowego.

Jak zaznaczyła prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy, wiele nieporozumień dotyczących szczepień przeciw grypie wynika z faktu, że ten sam wirus powodujący infekcje układu oddechowego może wywoływać różne objawy, zaś podobny zespół objawów mogą powodować rozmaite wirusy. Wirusy atakujące układ oddechowy są przy tym tak zaraźliwe, że wystarczy jedna kichająca osoba w samolocie, by zachorowało 70 proc. pasażerów.

Różnica w objawach pomiędzy grypą, a innymi infekcjami wirusowymi polega na częstszym występowaniu wyższej (do 40 st. C) gorączki, namnażaniu się wirusa grypy nie tylko w górnych, ale i dolnych drogach oddechowych oraz większej skłonności pacjentów z grypą do nadkażeń bakteryjnych. Grypie zazwyczaj towarzyszy też ból głowy, zaś poczucie ogólnego rozbicia i zmęczenia jest bardziej nasilone i trwa dłużej (w przypadku grypy osłabienie utrzymuje się 2-3 tygodnie).

Podstawowa różnica jest taka, że grypie można zapobiec w 70-90 proc. przypadków dzięki szczepionce, natomiast zapobieganie innym infekcjom wirusowym jest nieswoiste i niepewne - powiedziała prof. Brydak. Nie da się uodpornić przeciwko 200 różnym wirusom.

Aby właściwie rozpoznać przyczynę choroby, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka, ważne jest wykonanie badań dodatkowych - np. wymazu z nosa, gardła lub popłuczyn z układu oddechowego.

Prof. Brydak przytoczyła przypadek pacjenta po przeszczepie płuc leżącego na oddziale intensywnej terapii, którego zakaziła grypą osoba odwiedzająca. Dzięki dobrej diagnozie i wczesnemu podaniu leków przeciwwirusowych udało się uratować chorego - to dowodzi, jak duże znaczenie ma wiedza lekarza dotycząca grypy.

Grypa jest dużym zagrożeniem nie tylko dla osób po przeszczepie, ale i z innych grup ryzyka - np. dzieci i osób starszych. Może dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego płuc i oskrzeli, zapalenia ucha środkowego, mięśnia sercowego, zapalenia nerek czy powikłań ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Konferencja odbyła się w Warszawie w ramach ogólnopolskiej kampanii "Lek bezpieczny", zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH