PARTNER SERWISU
Pierwsza uniwersalna szczepionka przeciwko grypie jeszcze w tej dekadzie

Jeszcze pod koniec tej dekady może zostać opracowana pierwsza uniwersalna szczepionka przeciwko grypie - uważa dyrektor Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) w USA, prof. Francis S. Collins. Informacja na ten temat ukazała się na stronie internetowej NIH.

Prof. Collins kierował projektem poznania genomu ludzkiego. Od 2009 r. pełni funkcję szefa Narodowych Instytutów Zdrowia, dysponujących co roku ogromnym budżetem, sięgającym 30 mld dolarów przeznaczanych na badania biomedyczne. W 2014 r. opracowanie uniwersalnej szczepionki przeciwko grypie uznał on za jedno z najważniejszych wyzwań tych badań w Stanach Zjednoczonych.

Pierwszą szczepionkę przeciwko grypie amerykański wirusolog Jonas Salk na zlecenie armii amerykańskiej opracował już w 1937 r. Przetestował ją na żołnierzach podczas II wojny światowej. Miała wysoką skuteczność sięgającą 70 proc., czyli prawie taką, jaką wykazują współczesne preparaty chroniące przed tym zakażeniem. I od tego czasu w zasadzie niewiele się zmieniło.

Wszystkie wytwarzane dotąd szczepionki przeciwko grypie mają tę sama wadę: preparat przed każdym sezonem grypowym trzeba na nowo opracować i wyprodukować w zależności od typu i szczepu wirusa, jaki - zgodnie z przewidywaniami - będzie krążył po świecie. Potem trzeba nim zaszczepić miliony ludzi. To ogromne przedsięwzięcie. W USA szczepionkę przeciw grypie każdego roku podaje się 110 mln osób.

Uniwersalna szczepionka, nad którą prowadzone są już zaawansowane badania, ma chronić przed najgroźniejszymi odmianami wirusa grypy. Aby jednak było to możliwe, zupełnie inaczej musi ona działać.

Do produkcji dotychczas stosowanych preparatów wykorzystuje się tzw. białka otoczkowe, takie jak hemaglutynina oraz neuraminidaza. Występują one w zewnętrznej osłonie lipidowo-proteinowej tego drobnoustroju. To one ulegają ciągłej mutacji, dlatego szczepionki co roku trzeba na nowo opracowywać. Wystarczy niewielka nawet zmiana, żeby przestała być skuteczna.

W szczepionkach zupełnie nowej generacji próbuje się wykorzystać białka występujące w różnych szczepach wirusów grypy. Są to nukleoproteina, białko znajdujące się w jądrach komórkowych odpowiedzialne za powielanie zarazka, oraz otaczające je białko M - macierzy (matriks) jądrowej. Obydwa białka znajdują się wewnątrz wirusa, stąd są obecne w różnych jego szczepach. Rzadko ulegają mutacji, ich budowa jest taka sama w różnych odmianach tych zarazków.

Badania nad uniwersalną szczepionką przeciwko grypie prowadzone są na całym świecie. Wirusolog z brytyjskiego Jenner Institute - Oxford University dr Sarah Gilbert opracowała preparat zawierający białko M występujące tylko w wirusach grypy typu A. Nie chroni ona przed innymi jej odmianami typu B i C, ale typ A jest wyjątkowo niebezpieczny. To najgroźniejszy wirus grypy, najszybciej ulega mutacji, atakuje ludzi i zwierzęta, wywołuje epidemie i tzw. pandemie (zachorowania obejmujące kilka kontynentów).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH