PARTNER SERWISU
Partia Razem: groźna epidemia antyszczepionkowej głupoty Groźna epidemia antyszczepionkowej głupoty. Fot. Fotolia

Mamy do czynienia z groźną epidemią antyszczepionkowej głupoty, która dotyka też polityków - powiedzieli we wtorek (4 kwietnia) politycy Partii Razem. Zaapelowali do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i środowiska lekarskiego o podjęcie walki z "antyszczepionkową propagandą".

Na konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie partii, przedstawiciele zarządu krajowego Razem odnieśli się do informacji o wzroście liczby zachorowań na odrę.

Zdaniem Julii Zimmermann ma to związek m.in. z "niebezpieczną modą na nieszczepienie", która wynika z "nieprawdziwych informacji" i ze "sfałszowanych badań".

- Trzeba jasno powiedzieć, że to wszystko brednie - szczepionki to jedno z największych osiągnięć cywilizacyjnych - zaznaczyła. - To, co dla niektórych rodziców jest wyborem, dla innych będzie tragedią - dodała Zimmermann.

Według niej "groźna epidemia antyszczepionkowej głupoty" dotyka również partie polityczne. Wskazała w tym kontekście na Nowoczesną, która - według polityk Partii Razem - w wydanym w zeszłym roku stanowisku opowiedziała się de facto za zniesieniem obowiązku szczepień.

Adrian Zandberg zwrócił z kolei uwagę, iż rozsadnikiem "antyszczepionkowej propagandy" jest klub Kukiz'15. - Z list Kukiza do Sejmu kandydowała pani Socha, nieformalna liderka grup, które kolportują antyszczepionkową propagandę. Posłowie Kukiza powołali w Sejmie specjalny zespół, który zajmuje się tak naprawdę delegitymizacją nauki i kolportowaniem tych antynaukowych bzdur - mówił polityk Razem. - Czas, żeby Paweł Kukiz poskromił swoich posłów, tak, żeby przestali oni się przyczyniać do popularności tych groźnych poglądów - dodał.

Podkreślił, że Razem opowiada się za "wprowadzeniem pełnej refundacji wszystkich szczepień". - Dziś mamy do czynienia z sytuacją kuriozalną - te szczepionki, które są najnowocześniejsze, te szczepionki, które oznaczają dla dzieci mniej wizyt u lekarza, te, które są najwygodniejsze dla nich i dla ich rodziców, to są zarazem szczepionki, za które trzeba po prostu płacić z prywatnej kieszeni. To nie jest rozsądne. Państwo ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo dzieci i w związku z tym państwo ma obowiązek zapewnić bezpłatne szczepionki dla wszystkich dzieci - przekonywał Zandberg.

Zaznaczył, że jego ugrupowanie oczekuje od resortu zdrowia podjęcia walki z "antyszczepionkową propagandą". - Minister Radziwiłł ma obowiązek w tej sytuacji zdecydowanie zainterweniować i przedstawić program edukacji szczepionkowej, który nie będzie się sprowadzał do opublikowania podstrony na stronie internetowej ministerstwa, tylko który realnie stawi czoła antyszczepionkowej propagandzie, antynaukowej propagandzie (...) wylewającej się z internetu. Oczekujemy, że ministerstwo przedstawi plan działań w tej sprawie - powiedział Zandberg.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH