PARTNER SERWISU
Odpowiedź odpornościowa po szczepieniu przeciw błonicy

Szczepienie przeciw błonicy obejmuje 7 dawek szczepionki podawanych dzieciom i młodzieży w wieku 2, 3-4, 5-6 oraz 16-18 miesięcy, a następnie w wieku 6, 14 i 19 lat. Przeprowadzone badania pokazały, że wraz z każdą kolejną dawką szczepionki wzrasta odsetek osób z ochronnym poziomem przeciwciał przeciw błonicy osiągając najwyższą wartość w grupie wiekowej 19-25 lat.

W grupie starszych osób zaczyna ponownie spadać. Gwałtowny spadek liczby osób z ochronnym poziomem przeciwciał zaobserwowano w grupie wiekowej powyżej 40 roku życia, gdzie zaledwie 34,5% osób ma ochronny poziom przeciwciał.

Mimo, że szczepienia przeciw błonicy objęte są kalendarzem szczepień obowiązkowych i jak wynika z danych NIZP-PZH, ponad 95% dzieci w Polsce jest zaszczepionych przeciw tej chorobie, to odsetek osób nie posiadających ochronnego poziomu przeciwciał przeciw błonicy w całej populacji polskiej wynosi aż 39,4%. Wynika to m.in. z faktu, że poziom przeciwciał spada wraz z wiekiem. Dlatego tak istotnym jest podawanie co 10 lat przypominającej dawki szczepionki przeciw błonicy u osób dorosłych zgodnie z zaleceniami Programu Szczepień Ochronnych.

Ostatni odnotowany w Polsce przypadek błonicy wystąpił w 2000 roku, jednak wciąż istnieje ryzyko przywleczenia tej choroby z obszarów endemicznych jej występowania, z których wiele stanowi miejsca docelowe wyjazdów turystycznych. 

Więcej:  szczepienia.pzh.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH