PARTNER SERWISU
 Nowe szczepionki przeciwko grypie są już w aptekach i ośrodkach zdrowia Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zalecają, żeby szczepienia przeciw grypie wykonać jak najszybciej. Fot. Archiwum

W aptekach i ośrodkach zdrowia są już dostępne nowe szczepionki przeciwko grypie sezonowej 2017/2018. W tym roku po raz pierwszy w naszym kraju oferowany jest preparat o szerszym spektrum działania - poinformował Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Skład szczepionek przeciwko grypie co roku musi być na nowo opracowywany zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacja Zdrowia, ponieważ wirusy grypy ulegają ciągłej mutacji. Nie ma wciąż uniwersalnej szczepionki chroniącej przed wszystkimi szczepami tych patogenów.

W sezonie 2017/2018 dostępne będą dwa rodzaje szczepionek: jedna z nich jest tzw. trójwalentna i zawiera antygeny dwóch szczepów grupy typy A (Michigan/45/2015 (H1N1) i Hong Kong/4801/2014 (H3N2) oraz jednego typu B (Brisbane/60/2008 Victoria).

W drugiej szczepionce (czterowaletnej) znajdują się cztery antygeny: poza tymi, które są w szczepionce trójwalentnej, jest w niej jeszcze jeden antygen - Phuket/3073/2013 (Yamagata).

Jak zauważa przewodniczący Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak, trudno jest przewidzieć, która z obu linii wirusów A lub B grypy będzie przeważać w kolejnym sezonie grypowym. Jeśli więcej będzie krążyć wirusów typu B, wtedy większą ochronę zapewni szczepionka czteroskładnikowa (zawierająca dwa antygeny szczepów wirusa typu B).

Nie oznacza to jednak, że w sezonie, w którym przeważają wirusy grypy typu B, szczepionka trójwalentna nie jest przydatna. Jest ona jedynie nieco mniej skuteczna, jednak nawet wtedy daje większą ochronę, niż rezygnacja ze szczepienia. Jeśli nawet dojdzie do zakażenie grupą, to raczej będzie miało ono łagodniejszy przebieg.

Prof. Antczak twierdzi, że w poprzednich dwóch sezonach grypowych 2014/2015 oraz 2015/2016 zdecydowanie więcej było w naszym kraju wirusów grypy typu B, na które przypadała u nas aż połowa zachorowań na grypę.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zalecają, żeby szczepienia przeciw grypie wykonać jak najszybciej i zdążyć przed jesiennym sezonem infekcyjnym. Do pierwszych zachorowań na grypę dochodzi już we wrześniu; w kolejnych miesiącach zdarzają się one zwykle jeszcze częściej. Szczyt zachorowań przypada na okres od stycznia do marca.

Grypa występuje jednak przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie wynika, że od września 2016 r. do kwietnia 2017 r. odnotowano prawie 3,8 mln zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH