PARTNER SERWISU
NSA: sanepid nie może karać grzywną za nieszczepione dziecko

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że sanepidy nie mają kompetencji, by nakładać na rodziców grzywny, które przymusiłyby ich do szczepień dzieci. Może to uczynić jedynie wojewoda - informuje "Gazeta Wyborcza".

Od kilku lat przybywa rodziców, którzy uchylają się od obowiązkowych szczepień swoich dzieci, jak sami podkreślają w obawie przed powikłaniami poszczepiennymi. Ok. 3 tys. dzieci w Polsce nie zostaje zaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym.

Rodzice tych dzieci powołali Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "Stop NOP"., które zabiega m.in o zmiany legislacyjne ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, prowadzące do zniesienia obowiązku szczepień.

- Ustawa nie mówi nic o karaniu za nieszczepienie. Inspektorzy sanepidu mogą za uchylanie się od obowiązkowych szczepień nałożyć karę grzywny do 1,5 tys. zł w oparciu o przepisy kodeksu wykroczeń, ale również mogą ograniczyć się w takim przypadku do upomnienia czy nagany - wyjaśniał nam wcześniej Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zdaniem naszego rozmówcy odsetek przypadków uchylania się od szczepień obowiązkowych, chociaż wzrasta wciąż pozostaje w zdecydowanej mniejszości. Dane GIS wskazują, że nawet 95 proc. populacji szczepi się zgodnie z zaleceniami.

1 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny orzekł jednak, że inspektorzy sanepidu nie mają prawa do karania w takich przypadkach ze względów formalnych - jeśli już ktoś chce karać rodziców, to może to być jedynie wojewoda. A jak zauważają przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP (NOP to Niepożądany Odczyn Poszczepienny), takich przypadków nie było. Wojewodowie dotąd nie mieszali się w te sprawy

 

Zdaniem stowarzyszenia, wyrok NSA oznacza, że rodzice, na których nałożono grzywny, mogą złożyć w sanepidach wnioski o umorzenie postępowań oraz zwrot grzywien, jeśli zostały już od nich pobrane.

To kolejny w ostatnich tygodniach wyrok sądowy, który może być przełomowy dla rodziców przeciwnych szczepieniom dzieci.

8 lipca sąd w Koninie rozpatrzył pozytywnie odwołanie małżeństwa Eweliny i Dominika Małyszów. Przyznał im, że sąd rodzinny nie ma kompetencji, żeby nakazywać rodzicom szczepienie dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH