Szczepienia.info/Rynek Zdrowia | 02-04-2013 13:53

NIZP-PZH: wzrasta liczba zachorowań na ospę wietrzną

Dane epidemiologiczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH wskazują, że zwiększyła się zachorowalność na ospę wietrzną. W 2011 roku odnotowano 172 tys. zachorowań a w 2012 roku aż 207 tys. zachorowań.

Chociaż u większość choroba przebiega łagodnie to istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań przebiegających pod postacią zakażeń skóry, neurologicznych, zapalenia płuc, zapalenia wątroby, tym poważniejszych im choruje starsza osoba.

Z powodu ciężkiego przebiegu ospy wietrznej i powikłań rocznie hospitalizowanych jest ok. 1000 osób, w tym 80% to dzieci do 10. roku życia.

Ospa wietrzna jest powszechną, wysoko zaraźliwą chorobą wieku dziecięcego. Możemy przed nią obronić się poprzez szczepienia. Szczepionkę przeciw ospie wietrznej można podawać dzieciom już od 9 miesiąca życia.

Szczepienie przeciw ospie wietrznej powinni rozważyć również wszyscy dorośli, którzy wcześniej nie chorowali na ospę wietrzną, a szczególnie kobiety planujące w przyszłości ciążę. Szczepienie zapewnia odporność do końca życia.

Szczepienie przeciw ospie wietrznej jest obowiązkowe (bezpłatne) dla dzieci do 3 lat ze żłobków i klubów malucha. Szczepienia pozostałych dzieci i osób dorosłych są zalecane (odpłatne).

Więcej:  szczepienia.pzh.gov.pl