PARTNER SERWISU
NIL pyta o lekarzy, którzy mogli podać źle przechowywane szczepionki NIL pyta o lekarzy, którzy mogli podać źle przechowywane szczepionki. FOT. Shutterstock

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej przygotował wystąpienia do GIS, GIF i Prokuratury Rejonowej, w których pyta o lekarzy, którzy mogli popełnić przewinienie zawodowe - poinformowała PAP Naczelna Izba Lekarska. Pisma dotyczą podawania niewłaściwie przechowywanych szczepionek.

W poniedziałek (5 lutego) "Dziennik Gazeta Prawna" napisał o przypadkach podawania, także noworodkom, szczepionek, które powinny zostać zutylizowane, ponieważ były przechowywane w niewłaściwej temperaturze. Do takich sytuacji dochodziło m.in. w lubuskich przychodniach, w których w październiku 2017 r. po burzach i wichurach nastąpiły przerwy w dostawie prądu. Według "DGP" takich przypadków jest co najmniej kilkaset, a lekarze wiedzieli, że wstrzykują niepełnowartościowy produkt. Problem dotyczył m.in. szczepionek przeciw pneumokokom, gruźlicy i ospie wietrznej.

W środę (7 lutego) rzecznik prasowy samorządu lekarskiego Katarzyna Strzałkowska poinformowała PAP, że Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w związku z tą sytuacją przygotował stosowne wystąpienia do GIS, GIF i Prokuratury Rejonowej w Szczecinie. - Rzecznik zwraca się z zapytaniem, czy instytucje te posiadają takie informacje o lekarzach, które byłyby podstawą do podejrzenia popełnienia przewinienia zawodowego - powiedziała Strzałkowska.

Resort zdrowia w ostatnich dniach wielokrotnie zapewniał, że "fakt użycia przez lekarzy szczepionek czasowo przechowywanych w temperaturze pokojowej, pomimo, że nieprawidłowe, nie zagraża życiu i zdrowiu pacjentów". Ministerstwo powołuje się na rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zgodnie z którą przechowywanie szczepionek poza optymalnym zakresem temperatur - nawet przez kilkanaście dni - nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów, a jedynie skraca ich okres przydatności do użycia. Jednocześnie MZ wskazuje, że zgodnie z procedurami świadczeniodawcy byli zobowiązani do zutylizowania tych preparatów.

Zaniepokojony tą sytuacją jest jednak rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który w tej sprawie wystąpił do p.o. głównego inspektora farmaceutycznego Zbigniewa Niewójta. Poprosił o przekazanie informacji posiadanych przez GIF, zapytał także o podjęte przez niego działania. Michalak zwraca uwagę, że choć MZ zapewnia o bezpieczeństwie szczepionek, to jednak "zdaniem niektórych ekspertów podanie pacjentowi szczepionki przechowywanej niezgodnie z warunkami potencjalnie może (...) powodować albo brak jej działania (...), albo też wystąpienie działań niepożądanych".

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) zwołał na czwartek (8 lutego) specjalne posiedzenie komisji, na którym minister zdrowia ma przedstawić informację w sprawie nieprawidłowości przy przechowywaniu oraz podawaniu pacjentom szczepionek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH