PARTNER SERWISU
NIL, GIS i NIZP – PZH piszą do prezesa TVN w sprawie filmu o szczepieniach Lekarze piszą: ""Nie wiemy, jakie skutki zdrowotne wśród polskiego społeczeństwa może przynieść emisja tego kontrowersyjnego filmu". Fot. archiwum

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz, Główny Inspektor Sanitarny dr Marek Posobkiewicz oraz dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny prof. Mirosław Wysocki wystosowali do prezesa TVN pismo w sprawie planowanej emisji filmu dot. szczepień.

Chodzi o film "Vaxxed: From Cover-Up to Catastrophe" ("Wyszczepieni: od tuszowania faktów do katastrofy"), którego emisję zapowiedziano w dniu 3 kwietnia 2017 roku.

Jak podkreślają autorzy listu twórcą filmu jest Andrew Wakefield, który za nieetyczne działania otrzymał naganę od brytyjskiego General Medical Council oraz zakaz wykonywania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii, co potwierdzone zostało skreśleniem z brytyjskiego rejestru lekarzy w dniu 21 grudnia 2010 roku.

Pismo naukowe Lancet wycofało wcześniej opublikowane artykuły związane z jego działalnością. Uznano, że doszło do fałszowania badań nad zależnością między szczepionkami i autyzmem.

Jak wskazują autorzy listu planowany do emisji film "Vaxxed. From Cover-Up to Catastrophe" dotyczy tego samego tematu, czyli domniemanego powiązania pomiędzy szczepionką MMR przeciw odrze, śwince i różyczce, a autyzmem.

"Nie wiemy, jakie skutki zdrowotne wśród polskiego społeczeństwa może przynieść emisja tego kontrowersyjnego filmu i ile osób zrezygnuje ze szczepień MMR, ale mając na uwadze dane dotyczące oglądalności TVN7 (średnia widownia 181 827 osób według Nielsen Audience Measurement z czerwca 2016 roku) możemy obawiać się o zdrowie bardzo wielu Polaków” – piszą autorzy listu.

„Naczelna Izba Lekarska, Główny Inspektor Sanitarny oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny od wielu miesięcy podejmują wspólne działania mające na celu dbałość o rzetelne informowanie opinii publicznej o zdrowotnych działaniach profilaktycznych, w tym promowanie szczepień wśród polskiego społeczeństwa. W ramach tych działań zwracamy się z prośbą do Pana Prezesa o dokładne przeanalizowanie, czy możliwa byłaby rezygnacja z emisji filmu przez telewizję TVN" - dodają.

Zdaniem autorów listu, ewentualne podtrzymanie decyzji o emisji filmu powinno zostać poprzedzone rzetelną dyskusją, opartą na wiedzy medycznej, polskich naukowców i ekspertów w zakresie szczepień.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH