PARTNER SERWISU
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że jest gotowe do boju z pneumokokami Szczepienia populacyjne przeciwko pneumokokom będą realizowane w 8. tygodniu życia dziecka; FOT. Archiwum

20 lutego po raz pierwszy zostaną zrealizowane obowiązkowe szczepienia przeciwko pneumokokom w kraju. Szczepienia w całości będą finansowane z budżetu państwa i poddane nim zostaną dzieci, które przyszły na świat na początku 2017 r. Resort zdrowia zapewnia, że jest gotów do realizacji tego programu...

Na zakup szczepionek Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło 170 mln zł. Jak mówił nam wcześniej wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, to rewolucyjna zmiana w systemie szczepień ochronnych, bo nakłady na ten cel wzrosły o 100 proc.

- Do tej pory wydawaliśmy rocznie 160 mln zł na wszystkie szczepienia. Teraz wydamy dodatkowo 170 mln zł na to, by wszystkie dzieci w Polsce były zaszczepione przeciwko pneumokokom - podkreślał wiceminister Pinkas.

Ostatnio w mediach pojawiły się informacje wskazujące, że w niektórych regionach przychodnie nie są jeszcze przygotowane do tych szczepień, że nie mają potrzebnych szczepionek.

MZ uspokaja: wszystko jest pod kontrolą 
Rynek Zdrowia postanowił sprawdzić, czy wszystkie dzieci urodzone po 1 styczniu br. zgodnie z przyjętym prawem zostaną objęte bezpłatnymi szczepieniami przeciwko pneumokokom.

Jak zapewnia nas Milena Kruszewska, rzecznik ministra zdrowia, na obecnym etapie nie ma żadnego zagrożenia dla realizacji populacyjnych szczepień ochronnych przeciwko. Resort zdrowia już w połowie grudnia zakończył postępowanie przetargowe ws. zakupu szczepionek przeciwko pneumokokom.

- Obecnie we wszystkich powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych w kraju dostępne są szczepionki Synflorix (PCV10) do realizacji szczepień populacyjnych przeciwko pneumokokom u dzieci oraz szczepionki Synflorix (PCV10) i Prevenar (PCV 13) do realizacji szczepień u dzieci z grup ryzyka - informuje rzeczniczka.

Wyjaśnia, że w Centralnej Bazie Rezerw Przeciwepidemicznych w Porębach zagwarantowane są bezpieczne stany magazynowe szczepionek do szczepienia populacji do końca 2017 r. Stany magazynowe w powiatowych stacjach na terenie kraju uzupełniane są na bieżąco.

Kruszewska zwraca uwagę, że szczepienia populacyjne przeciwko pneumokokom, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, będą realizowane w ósmym tygodniu życia dziecka, czyli pierwsze z nich nastąpią po 20 lutego 2017 r.

Tym samym fakt, że obecnie w przychodniach nie są realizowane bezpłatne szczepienia nie jest niczym niepokojącym, po prostu jeszcze nie ma dzieci w odpowiednim wieku, które były objęte tym obowiązkiem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH