PARTNER SERWISU
MZ: od 2016 r. nie będzie szczepień przeciwko polio szczepionką OPV W przypadku szczepionki IPV żywy wirus polio nie dostaje się do środowiska, z czym mamy do czynienia w przypadku szczepienia OPV Fot. Archiwum RZ

W 2016 r. przestanie być stosowana w Polsce żywa szczepionka przeciwko polio - informuje dyrektor departamentu matki i dziecka Ministerstwa Zdrowia Dagmara Korbasińska.

Poliomyelitis, czyli choroba Heinego-Medina, to ostra choroba zakaźna wywoływana przez poliowirusy. Dostają się one do organizmu przez usta lub nos, po czym namnażają się w jelitach i przedostają się do krwi, która przenosi je do innych części ciała.

Jeżeli wirusy dostaną się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów, prowadzące do niedowładu lub porażenia mięśni. Okres wylęgania choroby wynosi od 7 do 14 dni.

Istnieją trzy typy poliowirusów. Zachorowanie spowodowane przez jeden typ nie chroni przed pozostałymi typami, dlatego teoretycznie można trzykrotnie zachorować na poliomyelitis. Dostępne szczepionki chronią przed wszystkimi trzema typami wirusa.

Pierwsza z nich - IPV - zawiera wirusy inaktywowane, w drugiej - OPV - wirusy są atenuowane, czyli pozbawione właściwości chorobotwórczych dla człowieka. Są one w stanie uodpornić szczepioną osobę, ale nie wywołują u niej choroby.

Oba typy szczepionek indukują produkcję przeciwciał, które zapobiegają przedostaniu się wirusów do ośrodkowego układu nerwowego i wywołaniu zachorowania, jednak - jak informuje NIZP-PZH na swoich stronach - szczepionka OPV, dzięki indukcji tzw. odporności jelitowej, czyli stymulacji produkcji przeciwciał w nabłonku jelit, lepiej zapobiega przenoszeniu się wirusa pomiędzy ludźmi.

Jak wyjaśniła Korbasińska, w przypadku szczepionki IPV żywy wirus polio nie dostaje się do środowiska, z czym mamy do czynienia w przypadku szczepienia OPV. Z tego powodu zdecydowano o zaprzestaniu szczepień szczepionką OPV do końca marca 2016 r.

- Przygotowujemy się do wycofania szczepionki OPV i szczepienia tylko szczepionką IPV, czyli niezawierającą szczepionkowego wirusa polio, który zwiększa narażenie na zachorowanie osób nieszczepionych - stwierdziła dyrektor.

Przypomniała, że dwa przypadki zachorowania na wirus szczepionkowy polio odnotowano w ostatnim czasie u dzieci na Ukrainie. Chore dzieci są mieszkańcami obwodu zakarpackiego, który graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią. Podkreśliła przy tym, że podanie szczepionki nie było przyczyną zachorowania.

W Polsce szczepienia przeciwko polio są obowiązkowe i finansowane z budżetu Ministra Zdrowia. Podstawowy schemat szczepień obowiązkowych przeciwko polio, obejmujący podanie trzech dawek szczepionki, powinien być rutynowo zakończony przed ukończeniem 14 miesiąca życia, a szczepienie pojedynczą dawką przypominającą - w 6. roku życia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH