PARTNER SERWISU
Lekarze zachęcają do wykonywania szczepień, również nieobowiązkowych Aby dać pacjentom dobry przykład, przeciw pneumokokom zaszczepili się niektórzy lekarze, w tym prezes NRL Maciej Hamankiewicz. Fot. PTWP

Szczepienia są jedną z największych zdobyczy medycyny, warto więc wykonywać również szczepienia zalecane, a nie tylko obowiązkowe - przekonywali w piątek (9 grudnia) w Naczelnej Radzie Lekarskiej eksperci. Podczas konferencji specjaliści zaszczepili się przeciw pneumokokom.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz powiedział, że nie rozumie osób, które świadomie rezygnują ze szczepień. Podkreślił, że rodzice, którzy - powodowani swoimi przekonaniami - odmawiają szczepień narażają nie tylko zdrowie swojego dziecka, ale również innych osób.

Ocenił, że zachowanie rodziców odmawiających szczepienia dzieci jest "karygodne". - Śmiem podejrzewać, że te osoby w momencie choroby dziecka będą żądały, żeby społeczeństwo poniosło wszelkie konsekwencje, również finansowe, późniejszego leczenia i inwalidztwa tych dzieci. To jest oburzające - powiedział.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny prof. Mirosław Wysocki powiedział, że obecnie w Polsce tzw. poziom wyszczepialności (czyli odsetek osób zaszczepionych w populacji) jest nadal wysoki i wynosi ok. 95 proc.

- Niemniej niepokojące jest, że rośnie liczba rodziców, którzy odmawiają szczepienia dzieci - zaznaczył profesor. Powiedział, że w trzech pierwszych kwartałach tego roku odnotowano prawie 19 tys. takich przypadków i ich liczba wzrasta z każdym rokiem.

Wysocki zaapelował również do lekarzy, aby tłumaczyli rodzicom znaczenie szczepień, a także aby nie bali się zgłaszać ewentualnych niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz przekonywał, że nie należy obawiać się szczepień. - Bardziej bolą konsekwencje zachorowania, niż samo ukłucie przy szczepionce - powiedział. - Nie ma lepszej ochrony przed chorobami zakaźnymi niż szczepienia - dodał. Powiedział, że jeśli społeczeństwo zaczęłoby wycofywać się ze szczepień, wówczas wróciłyby epidemie tych chorób, które dziś są już zapomniane.

Podczas konferencji lekarze przekonywali, że warto zadbać również o te szczepienia, które nie są obowiązkowe, np. przeciw pneumokokom. Prezes Hamankiewicz wskazywał, że takie szczepienia zaleca się m.in. osobom, które ukończyły 65. rok życia lub z powodu chorób układu oddechowego są narażone na infekcje pneumokokami.

Aby dać pacjentom dobry przykład, w piątek przeciw pneumokokom zaszczepili się niektórzy lekarze, wśród nich, oprócz Hamankiewicza, znaleźli się Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona oraz Przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego Wojciech Łącki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH