PARTNER SERWISU
Lekarze powinni się szczepić przeciw grypie

Dyrektor szpitala powinien wymagać od tego personelu, który ma kontakt z chorymi, by szczepił się przed sezonem grypowym. W poprzednich latach wysyłałem informację do dyrektorów szpitali, że niezbędne jest szczepienie personelu po to, żeby nie był on zagrożeniem dla pacjentów - mówi nam prof. Rafał Niżankowski, Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarnym, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Temat szczepień personelu medycznego powraca co roku w sezonie grypowym. O szeroką wypowiedź na temat zasadności takich szczepień poprosiliśmy Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego po pojawieniu się w mediach doniesień o zachorowaniach wśród lekarzy oraz informacji, że w Miejskiem Szpitalu Specjalistycznym w Krakowie w skutek sepsy zmarła szpitalna rejestratorka.
 
- Wciąż nie można przekonać sporej części społeczeństwa, w tym lekarzy, że warto się szczepić przeciw grypie. Lekarze i pielęgniarki jak inni obywatele chorują na grypę - z tym, że mają większy kontakt z zarażonymi niż przeciętny człowiek. Czasem przebieg infekcji bywa fatalny. Toruje drogę do innej infekcji, już nie wirusowej a bakteryjnej i prowadzi do zgonu. Podstawowym powodem wysokiej liczby zachorowań na grypę, groźnych powikłań i tragedii jest niski stopień wyszczepienia przeciw grypie.
 
Personel medyczny powinien podlegać obowiązkowym szczepieniom przeciw grypie, gdyż pacjent, który uległ zakażeniu wirusem grypy w poradni lub szpitalu może zaskarżyć tę placówkę, tak jak skarżą chorzy w wypadku wirusowego zapalenia wątroby. Jeśli udowodni, że lekarz lub pielęgniarka byli zainfekowani, a on przyszedł do placówki bez objawów, to jest duża szansa, że sąd przyzna pacjentowi rację i odszkodowanie.

Niestety wśród samych lekarzy jest duża grupa sceptyków, którzy uważają szczepienia za zbędne. Są to koleżanki i koledzy, którzy nigdy problemem skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek nie zajmowali się, a jednocześnie uważają, iż skoro są lekarzami to na każdy zdrowotny problem mogą się swobodnie wypowiadać. Tymczasem uodpornienie lekarza i pielęgniarki przed sezonem grypowym powinno wynikać ze zwykłej uczciwości etycznej wobec chorych.

Z drugiej strony dyrektor powinien zachęcać do szczepień po prostu ze względów prawno-ekonomicznych. Zgodnie z obecnym prawem szef lecznicy nie może zmusić lekarza do szczepienia, ale może wymagać wytłumaczenia na piśmie powodów odmowy i pisemnego oświadczenia, iż poniesie odpowiedzialność finansową z tytułu potencjalnych skarg pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH