PARTNER SERWISU
Kampania "Kleszczowe zapalenie mózgu - szczepimy się!"

Polacy nie szczepią się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Robi to ok. 1 proc. populacji.

Prof. Joanna Zajkowska z kliniki chorób zakaźnych i neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku mówiła o tym na spotkaniu z dziennikarzami inaugurującym ogólnopolską kampanię edukacyjną zorganizowana pod hasłem "Kleszczowe zapaleniu mózgu - Szczepimy się! Zapobiegamy!". Ma ona przekonać Polaków do tego, by lepiej chronić się przed kleszczami i zmniejszyć ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu.

Przed zakażeniem najlepiej chroni szczepionka. - W naszym kraju korzysta z niej jednak niewiele osób. Z danych udostępnionych przez apteki wynika, że w minionych latach sprzedano nie więcej niż dwadzieścia tysięcy tych preparatów rocznie - powiedziała prof. Joanna Zajkowska, ekspert międzynarodowej grupy ISW-TBE, zajmującej się kleszczowym zapaleniem mózgu.

Według mgr Marty Supergan-Marwicz z katedry biologii ogólnej i parazytologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w 2014 r. najwięcej tych szczepionek sprzedano w woj. mazowieckim (prawie 7 tys.) oraz w województwach podlaskim (3 tys.) i dolnośląskim (2 tys.).

- W Austrii zaszczepiono dotąd 80 proc. społeczeństwa, a w kilku innych krajach europejskich od 15 do 30 proc. ludności. Polska należy do krajów o najniższym zaszczepieniu przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, które nie przekracza 1 proc. populacji. W naszym regionie należą do nich również Litwa, Łotwa i Estonia - stwierdziła prof. Zajkowska.

Szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu są w naszym kraju zalecane, ale nie są obowiązkowe, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych w Polsce. Oznacza to, że nie są one refundowane z budżetu. Trzeba zapłacić za nie z własnej kieszeni, ewentualnie są one fundowane przez pracodawców.

Prof. Zajkowska, jako przykład podała przedsiębiorstwo Lasy Państwowe, które wszystkim swoim pracownikom opłaca szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

- Dzięki temu zakażenia te nie zdarzają już w tej grupie osób. Jest to bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów związanych z zachorowaniem i leczeniem kleszczowego zapaleniu mózgu - dodała.

Koszty jednej dawki szczepionki to około 100 zł. Trzeba podać trzy, żeby uzyskać odporność na tę infekcję utrzymującą się od 3 do 5 lat. Druga dawka stosowana jest po 2-3 miesiącach, a trzecia - po 5-12 miesiącach. Możliwy jest również cykl przyśpieszony: druga dawka podawana jest po 14 dniach, a trzecia również po 5-12 miesiącach.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH