PARTNER SERWISU
Jest szczepionka przeciwko dendze W Brazyli strażacy patrolują zbiorniki wodne, w których lęgną się komary. Fot. Agência Brasília/Flickr (CC BY 2.0)

Strategiczny Zespół Doradczy Ekspertów ds. Szczepień (ang. Strategic Advisory Group of Experts on Immunization, SAGE) przekazał WHO zbiór zaleceń dotyczących stosowania szczepionki Dengvaxia przeciwko gorączce denga.

Zespół SAGE radzi, aby kraje z wysokim wskaźnikiem zakażeń gorączką denga rozważyły wprowadzenie szczepionki w ramach zintegrowanej strategii zapobiegania chorobie, obejmującej kontrolę wektorów w celu skutecznego obniżenia liczby zachorowań na gorączkę denga.

Wprowadzenie szczepień przeciwko gorączce denga połączone z innymi działaniami profilaktycznymi powinno pomóc krajom endemicznym osiągnąć wyznaczone przez WHO na rok 2020 cele polegające na obniżeniu chorobowości i śmiertelności związanej z gorączką denga odpowiednio o 25 proc. i 50 proc. - czytamy w komunikacie przekazanym mediom przez podmiot odpowiedzialany.

Przewidywany wpływ szczepionki Dengvaxia na zachorowania na gorączkę denga ma wynikać z udowodnionej zdolności tej szczepionki do zapobiegania 8 na 10 hospitalizacji oraz nawet 93 proc. ciężkich przypadków dengi, w tym gorączki krwotocznej denga, u uczestników badania w wieku 9 lat i starszych. Właściwości te zostały wykazane podczas trwającej 25 miesięcy obserwacji uczestników badań fazy III nad skutecznością preparatu.

Wydane przez zespół SAGE zalecenia oparte są na technicznym przeglądzie danych klinicznych pochodzących z 25 badań klinicznych przeprowadzonych w 15 różnych krajach na całym świecie (w tym w krajach endemicznych), które objęły ponad 40 000 uczestników.

 W marcu 2016 r. szczepionka Dengvaxia została zarejestrowana w Meksyku, Brazylii, Salwadorze i na Filipinach do stosowania w zapobieganiu gorączce denga spowodowanej wszystkimi czterema serotypami wirusa u osób w wieku 9-45 lat mieszkających w rejonach endemicznych. 

Szczepionka firmy Sanofi Pasteur stanowi zwieńczenie ponad dwudziestu lat innowacji naukowych i współpracy badawczej oraz 25 badań klinicznych przeprowadzonych w 15 krajach na całym świecie. W programie badań klinicznych szczepionki Sanofi Pasteur przeciwko gorączce denga wzięło udział ponad 40 000 ochotników (faza I, II i III), z czego 29 000 osób otrzymało szczepionkę. Prowadzone na dużą skalę badania nad skutecznością preparatu Dengvaxia®, w tym 
25-miesięczna obserwacja, zostały zakończone powodzeniem w 2014 r.

Dengvaxia jest pierwszą na świecie zarejestrowaną szczepionką przeznaczoną do stosowania w profilaktyce zachorowań na gorączkę denga.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH