PARTNER SERWISU
GIS: regulacje dotyczące szczepień nie stanowią problemu

Modyfikacje przepisów, które mają na celu nadanie spójności już istniejącym obowiązkom ustawowym, są w nieprawdziwy sposób przedstawiane jako ograniczanie praw obywatelskich m.in. odnośnie dostępu do informacji o niepożądanych odczynach poszczepiennych, wprowadzenia przymusu bezpośredniego dla wykonywania szczepień oraz zmiany definicji choroby zakaźnej. Są to informacje całkowicie nieprawdziwe - stwierdza Główny Inspektor Sanitarny.

Projekty nowelizacji ustaw o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeszły w Sejmie przy zgodności posłów wszystkich klubów. Tymczasem na Facebooku, na blogach oraz na forach wielu portali internetowych krąży od kilku dni lista obaw, jakie część internautów ma w związku z nowelizowanym prawem - informuje portal Gazeta.pl.

Internautów niepokoi, że regulacje nie zawierają obowiązku stosowania tylko i wyłącznie szczepionek nie zawierających szkodliwych substancji, które mogą powodować poważne powikłania. Zwracają też uwagę, że państwo nie bierze na siebie odpowiedzialności za leczenie tychże powikłań.

Internautów niepokoi też zakres i sposób zbierania danych w wypadku zagrożenia epidemiologicznego. Ich zdaniem według nowych przepisów w razie podejrzenia o zakażeniu inspektor sanepidu może żądać udostępnienia wszelkich informacji o obywatelu, włącznie z sms-ami, czy e-mailami.

GIS tłumaczy, że większość podniesionych zarzutów odnosi się do zmian, które polegają nie na nałożeniu nowych obowiązków lecz doprecyzowaniu rozwiązań obowiązujących w Polsce od wielu lat, jak również wręcz zwiększeniu związanych z nimi gwarancji praw obywatelskich.

- Odnosi się to przykładowo do wyraźnego wskazania podmiotów, które są uprawnione do uzyskiwania informacji o osobach chorych oraz zawężenia możliwości zastosowania w wyjątkowych sytuacjach, związanego z leczeniem przymusu bezpośredniego - wyjaśnie GIS w komunikacie.

Zaprzecza zdecydowanie, pojawiającej się w mediach informacji, iż zmiana definicji choroby zakaźnej w słowniku ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi spowoduje rozszerzenie obowiązku szczepień na wszystkich Polaków, nie tylko, jak dotąd dzieci, i będą oni "przymuszeni do ich wstrzyknięcia".

Jak wskazuje lista szczepień ochronnych jest bowiem określona w rozporządzeniu ministra zdrowia, a na jego podstawie kwestia ta jest doprecyzowana w corocznym komunikacie GIS, w którym ogłaszany jest, od wielu lat - Program Szczepień Ochronnych.

Inspektorat podkreśla, że w przygotowaniu projektu ustawy uczestniczyło wielu ekspertów z dziedziny zdrowia publicznego i chorób zakaźnych m.in. krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych - prof. Andrzej Horban; krajowy konsultant w dziedzinie mikrobiologii - prof. Waleria Hryniewicz oraz krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii - prof. Andrzej Zieliński.

GIS zapewnia, że projekt nowelizacji ustawy został poddany szerokim konsultacjom społecznym, a ewentualne kwestie sporne związane ze zmianami w ustawie były szczegółowo wyjaśniane przez ministra zdrowia w odpowiedziach na interpelacje poselskie, a także poddane wnikliwej dyskusji w czasie prac Sejmowej Komisji Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH