PARTNER SERWISU
FPZ do MZ ws. obowiązkowych szczepień dzieci przeciwko pneumokokom Prezes FPZ Jacek KraJewski jest zdania, że szczepienia powinny być refundowane także dla innych grup ryzyka Fot. PTWP

Zgodnie z założeniami resortu zdrowia, obowiązkowe szczepienia przeciwko Streptococcus pneumoniae dla dzieci od 2 miesiąca do ukończenia 19 r.ż. miałaby wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Federacja Porozumienie Zielonogórskie apeluje by wprowadzić je jednak wcześniej.

Zdaniem Federacji, przedłużenie okresu oczekiwania na wprowadzenie szczepienia przeciwko  pneumokokom do zakresu szczepień obowiązkowych jest nieopłacalne z punktu widzenia zdrowia dzieci oraz związanych z tym kosztów.

W swojej opinii na temat projektu rozporządzenia Federacja zwraca ponadto uwagę na takie skutki nowych regulacji, jak zwiększenie nakładu pracy lekarzy POZ, a przede wszystkim wzrost kosztów funkcjonowania podmiotu, co wiąże się m.in. z materiałami zużywanymi do szczepienia czy utylizacją odpadów. Zdaniem Federacji, powinno się to uwzględnić w finansowaniu świadczeń.

"Zwracamy również uwagę na zakup odpowiednich szczepionek do realizacji PSO, tak aby przy rosnącej ilości bakterii i wirusów, przeciwko którym podawane są szczepionki, podczas jednej wizyty nie rosła ilość koniecznych ukłuć. Stosowanie preparatów, które same są połączeniem lub takich, które mają możliwość mieszania przed podaniem i potem podawania łącznie, winny być preferowane" - czytamy w stanowisku Federacji, przekazanemu resortowi.

Prezes FPZ Jacek Krajewski uważa, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom to krok w dobrym kierunku.

- Świadczą o tym statystyki, z których wynika, że zaszczepione dzieci znacznie rzadziej chorują na zakażenia dolnych dróg oddechowych - mówi Jacek Krajewski. - Szkoda tylko, że ministerstwo chce refundacji tych szczepień jedynie wobec dzieci, a nie także wobec innych grup ryzyka, np. osób starszych - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH