PARTNER SERWISU

- Objawy grypy - wysoka temperatura, ból głowy, katar, kaszel - pojawiają się od kilkunastu godzin do nawet 4 dni od kontaktu z chorym. Jednak szczególnie groźne są powikłania. Grypa może uszkodzić serce, układ nerwowy spowodować nieuleczalną utratę słuchu, zaostrzyć chorobę przewlekłą lub pogorszyć stan chorego, spowodować odrzucenie przeszczepu, doprowadzić do uszkodzenia płodu lub poronienia. W Wielkiej Brytanii podczas epidemii grypy azjatyckiej 2000 kobiet zmarło albo urodziło martwe płody - mówiła profesor.

Co roku w Polsce na grypę choruje ponad 4 miliony ludzi (w ubiegłym roku było ich 4 mln 900 tys.), kilkanaście tysięcy trafia do szpitala, a kilkudziesięciu chorych umiera. Szczyt zachorowań ma miejsce pomiędzy styczniem a marcem. Najczęściej chorują na grypę osoby po 64. roku życia (prawie 25 proc. potwierdzonych przypadków). Szczepi się tylko 3, 3 populacji, a wśród personelu medycznego - zaledwie 6,4 proc.

- W USA pracownik ochrony zdrowia, który nie jest zaszczepiony przeciwko grypie, nie ma prawa wstępu do pracy. Podczas ''pseudopandemii'' w latach 2009-2010 w Szwecji osoby niezaszczepione musiały nosić w pracy maski. Szybko się zaszczepiły, by tego uniknąć. Jeśli ordynator jest zwolennikiem szczepień, jego obowiązkiem jest zaszczepienie jak największego procentu załogi - mówiła prof. Brydak.

Na grypę choruje co roku 5 do 10 proc dorosłych i 20-30 proc. dzieci. WHO zaleca, aby szczepić wszystkich chętnych, zwłaszcza dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia i wszystkie osoby często hospitalizowane; kobiety, które są w ciąży lub to planują. Z epidemiologicznego punktu widzenia powinni się szczepić zwłaszcza lekarze, pielęgniarki, salowe, personel hospicjów.

Tegoroczna szczepionka przeciwko grypie zawiera trzy (Michigan, Hongkong i Brisbane) lub cztery szczepy wirusa (Michigan, Hongkong, Brisbane i Phuket). Czterowalentnej szczepionki nie zaleca się w przypadku kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 3. roku życia.

W leczeniu grypy stosuje się miedzy innymi inhibitory neuraminidazy nowej generacji: zanamiwir do inhalacji, oseltamiwir w syropie i drażetkach oraz dożylny peramiwir.

Według analiz firmy Ernst&Young pośrednie koszty zachorowań na grypę wynoszą w Polsce około 1,5 miliarda złotych rocznie, natomiast bezpośrednie koszty leczenia to 43,5 mln (w roku bez epidemii).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH