PARTNER SERWISU

Eksperci przypominają, że szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Spotkania towarzyszące świętom sprzyjają zaś zwiększeniu liczby zakażeń, dlatego warto jeszcze przed nimi pomyśleć o szczepieniu. Szczególnie zalecane jest ono dzieciom i osobom po 55 r.ż.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zwracają uwagę, że rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, uznają osoby po 55 r.ż. za tzw. grupę wysokiego ryzyka powikłań pogrypowych.

- Seniorzy często borykają się z wieloma chorobami przewlekłymi. Z tego powodu zakażenie wirusem grypy dla pacjentów z tej grupy często prowadzi do poważnych konsekwencji medycznych - mówi prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Dodaje: - Nawet teraz jest właściwy moment, żeby poddać się szczepieniu. Pamiętajmy, że kontakt z dużą liczbą osób - np. w czasie świąt - to okazja do zakażenia się.

Jak wyjaśnia ekspert wytworzenie przeciwciał po podaniu szczepionki przeciw grypie zajmuje od 7 do 14 dni. Szczepienie przeciw grypie pozwala uniknąć transmisji wirusa w pracy, w środkach komunikacji publicznej oraz podczas spotkań z rodziną oraz chronią przed powikłaniami.

31 października Główny Inspektor Sanitarny opublikował Program Szczepień Ochronnych na 2014 rok. W dokumencie znacznie rozszerzono grupę pacjentów, którym rekomenduje się szczepienia przeciw grypie. Inspektor zaleca profilaktykę grypy dzieciom do 18. r.ż. oraz osobom po 55. r.ż.

Wg tych zaleceń szczepieniami z przyczyn klinicznych powinni zostać objęci również pacjenci przewlekle chorzy, cierpiący na niewydolność układu oddechowego lub astmę oskrzelową, pacjenci z chorobami serca, chorzy na cykrzycę oraz osoby ze schorzeniami układu neurologicznegoczy immunologicznego.

Co ważne, profilaktyka grypy zalecana jest również wszystkim, którzy znajdują się w otoczeniu tych, dla których zakażenie wirusem grypy stanowiłoby poważne zagrożenie dla zdrowia (np. rodziny chorych na nowotwór).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH