PARTNER SERWISU
Eksperci: o wyborze szczepionki przeciwko pneumokokom zadecydowała cena FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Niższa cena zadecydowała o wyborze 10-walentnej szczepionki przeciwko pneumokokom, która od stycznia 2017 r. będzie refundowana dla dzieci do drugiego roku życia - powiedziała w piątek (10 grudnia) w Warszawie konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Teresa Jackowska.

Okazją do spotkania był organizowany co roku Ogólnopolski Dzień Szczepień.

Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Teresa Jackowska powiedziała, że objęcie refundacją szczepień przeciwko pneumokokom u dzieci do drugiego roku życia jest największą zmianą w polskim programie szczepień ochronnych od 2007 r. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, wszystkie nowo narodzone dzieci od 1 stycznia 2017 r. będą szczepione przeciwko tym bakteriom. Starania o to trwały od wielu lat.

- Jako eksperci mamy jedynie zastrzeżenia co do wyboru szczepionki 10-walentnej (PCV10), dzięki której ma on być realizowany - powiedziała specjalistka.

Eksperci obecni na spotkaniu z dziennikarzami opowiedzieli się za tym, żeby w programie szczepień ochronnych była stosowana szczepionka 13-walentna (PCV13), gdyż chroni ona przed większą grupą serotypów pneumokoków. Są to bakterie odpowiedzialne m.in. za zapalenie płuc i opon mózgowo-rdzeniowych.

- W 2015 r. preparat PCV10 zapewniał w naszym kraju ochronę przed 67,9 proc. inwazyjnych zakażeń pneumokokowych u dzieci do drugiego roku życia, a PCV13 - przed 82,1 proc. tych infekcji - wyjaśniała kierownik Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN) w Warszawie dr hab. Anna Skoczyńska.

Refundację szczepionki PCV13 rekomendował również Pediatryczny Zespół Ekspertów przy Ministrze Zdrowia. Przekonywał on, że dodatkowo chroni ona przed serotypami o numerach 19A oraz 3. Ten ostatni odpowiedzialny jest za zapalenia płuc u dzieci starszych, jak i osób po 65. roku życia.

Na pytanie PAP, co zadecydowało o wyborze szczepionki PCV10 przez Ministerstwo Zdrowia, konsultant krajowy prof. Jackiewicz wyjaśniała, że decydujące znaczenie miała niższa jej cena. - Uważam jednak, że powinna decydować epidemiologia zakażeń pneumokokowych, a nie cena - dodała.

Kierownik Kliniki Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie prof. Ewa Bernatowska przyznała, że w niektórych krajach europejskich, takich jak Finlandia, Austria i Holandia, jest refundowana z budżetu szczepionka PCV10. - Jednak w większości krajów Unii Europejskiej przeważa preparat PCV13 - podkreśliła.

Dr hab. Anna Skoczyńska powiedziała, że Fundacja Billa i Melindy Gatesów na akcje szczepień w krajach rozwijających się zwykle po połowie zakupuje obydwie szczepionki przeciwko pneumokokom.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH