PARTNER SERWISU
Eksperci do lekarzy: dajcie przykład, szczepcie się przeciw grypie

W liście otwartym, rekomendującym działania w zakresie profilaktyki grypy w sezonie epidemicznym 2014/2015, eksperci przypominają, że ubiegłoroczny w kraju zakończył się wynikiem ponad 2,7 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, ponad 9 tys. hospitalizacji i 15 zgonami. Grupa - konkludują - jest chorobą lekceważoną.

Multimedia

Rekomendacje

0,68 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

"Ubiegły sezon zakończyliśmy pierwszym małym sukcesem. Po okresie kilku lat, w których co roku obserwowaliśmy kilkunastoprocentowe spadki poziomu wyszczepialności, odnotowaliśmy w Polsce zatrzymanie tego niepokojącego trendu, a nawet niewielki wzrost liczby zaszczepionych osób." - czytamy w liście.

Eksperci promują też przystępowanie partnerów do Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy mającego na celu edukację zarówno profesjonalistów, jak i pacjentów.

Napisali: "Szczególnie zachęcamy placówki medyczne, aby dołączyły do akcji i konkursu „Placówka Medyczna - Partner OPZG" i aby poprzez szczepienia personelu medycznego wyznaczały wysokie standardy bezpieczeństwa opieki zdrowotnej. Dobry przykład personelu i zaangażowanie w rekomendacje szczepień pacjentom z grup ryzyka, w najwyższym stopniu mogą przyczynić się do lepszej kontroli epidemiologicznej w naszym kraju" - dodają eksperci.

W tym roku w dniu 1 października, planowane jest - jak piszą eksperci - zapoczątkowanie "nowego, dobrego i zdrowego zwyczaju" obchodów Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy, który będzie centralnym punktem sezonu szczepień w Polsce oraz Dnia Seniora, czyli święta przedstawicieli najbardziej licznej grupy ryzyka powikłań pogrypowych.

"Zapraszamy do zapoznania się z dołączonym do tego listu opracowaniem najnowszych danych epidemiologicznych oraz aktualnych polskich rekomendacji w zakresie profilaktyki grypy. Tylko wspólnymi siłami, dzięki konsekwencji i współpracy będziemy mogli konsekwentnie zmieniać oblicze profilaktyki grypy w Polsce oraz ograniczać medyczne, społeczne i ekonomiczne skutki grypy" - czytamy w liście.

List powstał podczas debaty Flu Forum 2014.

Treść listu i rekomendacje: plik pdf obok tekstu, do pobrania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH