PARTNER SERWISU
Dekada kieleckiego programu szczepień przeciwko pneumokokom Fot. archiwum

Powszechne szczepienie niemowląt przeciwko pneumokokom, wprowadzone w Kielcach 10 lat temu, drastycznie ograniczyło liczbę zachorowań na zapalenie płuc - podsumowali w poniedziałek (17 października) w Warszawie eksperci.

Powszechnym szczepieniem przeciwko pneumokokom objęto dotychczas w Kielcach 15 tys. dzieci w wieku do pierwszego roku życia. Średnio co roku szczepionych jest 1600 dzieci. Szczepienia finansowane są z budżetu miasta - dotychczas na ten cel przeznaczono ok. 15 mln zł.

Zanim w Kielcach ruszył program powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom, z powodu zapalenia płuc do szpitali trafiało tam co roku przeciętnie 136 dzieci w wieku do 2 lat - poinformował na konferencji "Dziesięć lat profilaktyki przeciwko pneumokokom" dr n. med. Marian Patrzałek.

Jak zauważył, już po roku od wprowadzenia szczepień nastąpił "dramatyczny spadek zachorowalności i hospitalizacji". Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w 2005 r. w Kielcach odnotowano 83 zachorowań dzieci na zapalenie płuc, w 2007 r. było ich 23, w 2008 r. - 43, w 2009 r. - 26, w 2010 i 2011 r. - po 18, a w 2012 - zaledwie 3.

Dr Patrzałek zwrócił też uwagę, że na zapalenie płuc w Kielcach zapada mniej osób powyżej 65 roku życia. Spadek liczebności zachorowań dał się zauważyć już w trzy lata od rozpoczęcia programu szczepień skierowanego do dzieci. Od momentu rozpoczęcia programu w Kielcach notuje się obecnie o jedną trzecią mniej przypadków zapalenia płuc u seniorów.

Szczepienia powodują pozytywne skutki zdrowotne nawet w grupie, która nie jest nimi objęta. - To pokazuje jak ważną rolę odgrywają szczepienia dla wszystkich grup ludności - zauważył lekarz.

- To, co jest dla nas ważne - poza liczbami, które są podawane w trakcie konferencji - to są konkretne dzieci. Wiemy, że możemy je zabezpieczyć przeciwko chorobie pneumokokowej. Pracując jako pediatra w szpitalu widzę te dzieci, które nie zostały zaszczepione. Tych hospitalizacji i tragedii rodzinnych można było uniknąć - powiedział Piotr Hartmann, prezes Fundacji Rozwoju Pediatrii, która zainicjowała poniedziałkową konferencję.

W ślad Kielc poszło ponad dwadzieścia gmin lub miast w Polsce, wprowadzając powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom - przypomniał Hartmann w rozmowie z PAP.

O skuteczności szczepionki przeciwko pneumokokom do niedawna świadczyły głównie przykłady z zagranicy. - Najważniejsze jest to, że Kielce są naszym własnym przykładem. (...) W mieście, w którym są powszechne szczepienia ochronne, zapadalność na choroby wywołane przez pneumokoki spadła dramatycznie. Mamy na to konkretne dowody - mówił Hartmann. Dodał, że są to szczepienia bezpieczne i - co najważniejsze - ratują zdrowie i życie dzieci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH