PARTNER SERWISU
Czy sięgniemy po szczepionki podawane bezigłowo

Koncerny farmaceutyczne inwestują miliardy dolarów w opracowanie nowych technologii podawania szczepionek, by odejść od igieł i strzykawek w stronę podawania doskórnego.

Z analizy przeprowadzonej przez Frost & Sullivan ”Bezigłowe szczepionki Nanopatch”, (ang. Needle-Free Nanopatch Vaccines) wynika, że choć branża urządzeń bezigłowych stanowi niewielki ułamek całego rynku urządzeń do podawania leków, to w ciągu kolejnych 5 - 10 lat dojdzie do zmiany w sektorze szczepionek spowodownej rozwojem systemów przezskórnych i doskórnych.

Chodzi np. o plastry czy też biodegradowalne implanty rozkładające się w ciele człowieka, szybko rozpuszczalne szczepionki w tabletkach, inhalatory i metody podawania dopłucnego.

Choć niektóre bezigłowe formy podawania szczepionek, takie jak wstrzykiwanie strumieniowe, pistolety genowe czy mikroigły są już w użyciu, to uszkodzenie komórek, jakie one wywołują oraz niemożność bezpośredniego podania szczepionki w stałej dawce sprawia, że metody te są niewydajne. 

- Podawanie leków przy zastosowaniu urządzeń bezigłowych zyskuje na popularności dzięki dostępności szerszej gamy preparatów do tego przeznaczonych - stwierdza Swathi Allada, analityk rynku ochrony zdrowia w firmie Frost & Sullivan. 

Kolejnym obszarem zainteresowania wielu producentów szczepionek jest opracowanie szczepionek termostabilnych z długim okresem przydatności, szczególnie tych producentów, którzy sprzedają swoje wyroby w krajach, gdzie występują problemy z ciągłością łańcucha chłodniczego. Za przykład może uchodzić technologia Nanopatch, która eliminuje potrzebę schładzania, ponieważ termostabilna szczepionka sporządzana jest w postaci suchej, dzięki czemu transport jest znacznie tańszy niż w przypadku tradycyjnych szczepionek przeznaczonych do podania przez igłę.

Nanopatch to rodzaj plastra z mikroigłami w postaci niewielkich, gęsto upakowanych mikrowypustkek o specjalnej geometrii. Plastry są mniejsze od znaczka pocztowego. Zdolne są one do bezpośredniego osadzenia szczepionki na tysiącach komórek odpornościowych skóry bez uszkadzania błony komórkowej.

- Nanopatch pozwala uzyskać precyzyjną, kontrolowaną penetrację skóry, zapewniając podawanie stałej dawki, a jednocześnie szybkie rozpuszczenie i dyfuzję szczepionki - zauważa Allada. Dodaje: - Wstępne badania przeprowadzane na myszach wykazały, ze szczepionka na grypę podawana przy zastosowaniu technologii Nanopatch jest skuteczna przy dawce wynoszącej 1/150 dawki zwykle podawanej przez tradycyjną strzykawkę.

Aby ta technologia podawnai szczepionki została zaakceptowana przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA)
konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych na ludziach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH