PARTNER SERWISU
Czy kolejne obawy i mity zniechęcą do szczepień przeciwko grypie?

Niewielu Polaków szczepi się przeciwko grypie. W tym roku może okazać się, że odsetek ten będzie jeszcze niższy. Wszystko za sprawą psychozy wywołanej wiadomością o śmierci 19 osób we Włoszech. Zgony te wiąże się z przyjęciem szczepionki. Eksperci alarmują, że odejście od profilaktyki w przypadku choroby tak wysoce zaraźliwej może zaowocować epidemią.

Do tej pory nie ma żadnych dowodów, które wskazywałyby na związek zgonów we Włoszech z przyjęciem szczepionki przeciwko grypie. Władze sanitarne tego kraju zwracają uwagę, że kilka osób, które zmarły, dotkniętych było innymi poważnymi schorzeniami, były to osoby w wieku podeszłym.

Co wiąże wszystkie śmiertelne przypadki? Traf, że wszyscy poddali się szczepieniom w ramach ogólnokrajowej kampanii. Dlatego prewencyjnie zablokowano dwie partie szczepionek używanych w akcji. Dotychczasowe badania przeprowadzone przez AIFA nie wykazały jednak żadnych skażeń ani uchybień w ich produkcji.

Szwajcarski koncern Novartis, który dostarczył preparat zapewnia też, że szczepionki są w doskonałym stanie.

Niepokój może mieć fatalne skutki
Mimo to w całej Europie rośnie niepokój wywołany tym zdarzeniem. Ponieważ doszło do niego w czasie, gdy szczepienia przeciwko grypie są w kluczowym momencie, istnieje ryzyko, że w tym roku z tego rodzaju profilaktyki skorzysta zdecydowanie mniej osób.

W opinii lekarzy skutkiem tego może być dynamiczny wzrost liczby zachorowań na grypę, a także zgonów w sezonie grypowym 2014/2015.

- Boimy się, że sytuacja we Włoszech podważy zaufanie do tego rodzaju profilaktyki u Polaków. Jest to niepokojące tym bardziej, że chociaż od lat lekarze namawiają do szczepień przeciwko grypie to odsetek osób, które się na nie decyduje jest wciąż bardzo niski - mówi prof. Adam Antczak z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Specjalista podkreśla, że nie ma obecnie żadnych podstaw do powiązania faktu podania szczepionki ze zgonami we Włoszech poza faktem, że oba zdarzenia zbiegły się w czasie.

- Trzeba zaznaczyć, że w ciągu ostatnich lat szczepionkę koncernu Novartis podano ok. 67 mln ludzi. Obecnie najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie jest szczepienie - dodaje.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca zanim dana szczepionka zostanie dopuszczona do użytku przechodzi szczegółowe badania skuteczności i bezpieczeństwa.

Niewielu zaszczepionych
Jak informuje Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, do tej pory do Inspekcji nie wpłynęły żadne niepokojące informacje, dotyczące niepożądanych zdarzeń związanych ze szczepieniem przeciwko grypie. Chociaż i on spodziewa się, że sytuacja we Włoszech wpłynie na decyzje Polaków dotyczące szczepienia.

W Polsce z sezonu na sezon spada odsetek osób szczepiących się przeciw grypie. W sezonie 2013/2014 przeciwko grypie zaszczepiło się ok. 3,8 proc. Polaków, podczas gdy w innych krajach odsetek zaszczepionych jest dziesięciokrotnie wyższy. W USA robi to blisko połowa populacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH