Zużycie metotreksatu wg województw. Co mówią te dane?

Z danych jakimi dysponuje konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii wynika, że zużycie metotreksatu - podstawowego i skutecznego leku stosowanego u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów - jest różne wg województw w przeliczeniu na populację pacjentów. Co to może oznaczać?

Dane,* o których mowa pokazują zużycie tylko jednego leku zawierającego substancję czynną metotreksat - preparatu o nazwie handlowej Metex. Są mimo to interesujące, gdyż chodzi o lek podawany podskórnie, stosowany w ampułkach do jednorazowego użycia, zawierających dawkę 25 miligramów. Taka dawka odpowiada rekomendacjom europejskim, więc można z dużą pewnością przyjąć, że jest ona podawana pacjentom w takiej właśnie wielkości.

Metotreksat podawany podskórnie stosuje się w dwóch przypadkach: nietolerancji lub nieskuteczności leku podawanego doustnie.

- Dla porównań przyjmuję zużycie dawki 25 miligramów, bo tylko takie dane posiadam - zaznacza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii. Jak przypomina, rekomendowana dawka w RZS, to 25, 30 miligramów metotreksatu, podawana raz na tydzień.

Z danych zużycia metotrekstu w postaci ampułek z zawartością 25 mg leku wynika, że taka dawka jest stosowana w kraju w wielu województwach u około 20-36 proc. chorych, a tylko w nielicznych województwach - u około połowy chorych.

- To świadczyłoby o tym, że chorzy są leczeni nierekomendowanymi dawkami metotreksatu - ocenia profesor. Zaznacza: -  Być może część chorych przyjmuje dawkę 30 mg doustnie, ale tego nie wiem, nie mamy takich danych.

Dawka metotreksatu ordynowana choremu jest zależna od skuteczności i tolerancji na lek - maksymalna, stosowana w RZS, wynosi 30 mg/tydz. Jeśli jest to dawka nieskuteczna doustnie bądź nietolerowana, zalecane jest podawanie metotreksatu podskórnie.

Zgodnie z rekomendacjami europejskimi, gdy chory wymaga stałego leczenia, powinien przyjmować metotreksat. W takim przypadku, to do metotrekstau dodawane są inne leki. Około 5 proc. pacjentów reumatoidalnych wymaga odstawienia tego leku ze względu na nasilone objawy niepożądane.

W oparciu o wspomniane dane można przypuszczać, że część chorych nie jest jednak leczona metotreksatem zgodnie ze standardami.

Jaką wagę należałoby przywiązywać do przytoczonych danych?

- Nad tymi danymi warto się zastanowić. Nie mogę stwierdzić, że w części województw chorzy przyjmują za małą dawkę metotreksatu. Dawka niższa może być wystarczająca. Niepokoi jednak nasuwająca się w oparciu o te dane wątpliwość, skoro w niektórych województwach około połowa chorych otrzymuje rekomendowaną dawkę, a w niektórych tylko około 20 proc. chorych, choć jest to ta sama populacja. Skąd te różnice? - pyta profesor Witold Tłustochowicz.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH