Współpraca pacjenta z lekarzem. To nie takie proste

Uznany jest pogląd, że nawet najnowocześniejsze leki mogą nie dać oczekiwanych efektów, jeśli pacjenci z chorobami przewlekłymi nie przyjmują ich według zaleceń lekarskich - mówi nam prof. Brygida Kwiatkowska, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, z-ca dyr. ds. klinicznych w Instytucie Reumatologii, którą pytamy m.in. czy możliwa jest obiektywna kontrola compliance.

Rynek Zdrowia: - Jaki jest poziom współpracy pacjenta z lekarzem uzyskiwany w reumatologii?

Prof. Brygida Kwiatkowska: - Compliance, czyli poziom stosowania się pacjenta do zaleceń lekarskich, w przypadku przyjmowania leków osiąga od 30 do 70 proc., w zależności od publikacji. Są to badania dotyczące wielu dziedzin medycyny. Generalnie potwierdzają, że mamy dużą grupę pacjentów, u których trudno uzyskać oczekiwaną skuteczność leczenia, gdyż nie stosują się do zaleceń lekarskich.

W oparciu o badania zachodnie wiemy, że wśród pacjentów z RZS przyjmujących metotreksat, czyli ważny lek pierwszego rzutu, osiągany compliance wynosi w graniach 60-70 proc., a w przypadku przyjmowania leków biologicznych - 80 proc.

Najczęściej niestosowanie się do zaleceń lekarza nie wynika ze złej woli. Pacjent z zapalną chorobą stawów nieświadomie nie przyjmuje leków, gdy uzyskuje poprawę stanu zdrowia, bo jest przekonany, że może je odstawić. Nie zdaje sobie sprawy, że zaprzestanie przyjmowania leków może spowodować krótszą remisję.

Powodem, dla którego pacjenci nie przyjmują zalecanych dawek leków może też być obawa przed objawami niepożądanymi. Taką sytuację obserwujemy u niektórych pacjentów przyjmujących metotreksat, u których prowadzona jest terapia lekami biologicznymi. Sądzą, że mogą odstawić metotreksat, podczas gdy w większości przypadków tak nie jest.

Pacjent, u którego wystąpi poprawa stosuje nieadekwatne dawki lub je opuszcza, de facto robiąc przerwy w leczeniu. Często się z tym spotykam w praktyce, gdy pacjent trafiając z zaostrzeniem choroby przyznaje, że odstawił na kilka miesięcy metotreksat, tak dobrze się czuł.

- Czy możliwa jest obiektywna kontrola compliance?

- U wielu chorych możliwe jest uzyskanie compliance w wyniku dobrych relacji z lekarzem. Doświadczenie, ale i wyniki badań dowodzą, że pacjentów należy jednak kontrolować. Pewność co do jakości compliance można uzyskać przez oznaczenie metabolitów leków w moczu.

Pacjent z zapalną chorobą reumatyczną powinien dostatecznie często być oglądany przez lekarza. Wtedy lekarz szybciej zauważa brak postępu terapii. Łatwiej wtedy dopytać pacjenta w jakiej dawce przyjmował lek. Wiemy dobrze z doświadczenia, że pacjent, o ile regularnie przyjmuje stałą dawkę, bez zastanowienia odpowiada na takie pytanie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH