Drodzy Państwo! Od kilkunastu lat prowadzę z lekarzami różnych specjalności różnorodne formy szkoleń i superwizji z zakresu relacji lekarz - pacjent, psychologii zdrowia, sposobów na stres.

Coraz częściej, rozmawiając o przypadkach osób przewlekle chorych, studiujemy badania nad jakością życia pacjentów. Odkrywamy czasem paradoks, że dobrze prowadzona insulinoterapia u pacjentów z cukrzycą, leczenie biologiczne w RZS, dobre programy terapeutyczne w stwardnieniu rozsianym, prawidłowa terapia miażdżycy czy nadciśnienia, a nawet schorzeń onkologicznych - prowadzą do pozytywnych zmian jakości życia pacjentów, doprowadzając tę jakość czasem nawet do poziomu wyższego niż przed rozpoznaniem choroby.

Przychodzi mi wtedy na myśl pytanie - a kto bada jakość życia lekarzy? Pytam słuchaczy kursów i szkoleń - kto dostał ankietę jakości życia czy chociażby wypalenia zawodowego w ciągu ostatnich dwóch lat? Nikt nie podnosi ręki... W to miejsce mamy ustawiczny stres kolejnych średnio udanych reform i wynikający z nich czasami klimat nieufności, a nawet oskarżeń i pomówień w relacjach pacjentów z lekarzami.

Dużymi krokami zbliża się wiosna, niedawno przeżywaliśmy Święta Wielkanocne - w związku z tym życzę Państwu zmiany tego stanu rzeczy, o którym pisałem powyżej. Ks. prof. Tischner, w opublikowanej dopiero w 2009 przez Gazetę Wyborczą i Tygodnik Powszechny homilii wielkanocnej napisał, że misterium Wielkiej Nocy dotyczy nie tylko symboliki zmartwychwstania Jezusa, lecz ma również świecki, wręcz społeczny charakter.

Apostołowie musieli wskrzesić wiarę w człowieka, w ludzi którzy tak się pogubili, że najpierw wynieśli Jezusa na króla a potem kazali go ukrzyżować. Musieli zaufać na nowo sobie nawzajem.

Życzmy naszym pacjentom i decydentom, którzy nie mogliby bez Was żyć, by wskrzesili zaufanie do polskich lekarzy. Zastanówmy się, jak nasze zaufanie do innych umiera i rodzi się na nowo, jak możemy rozumieć i wybaczać.

Zachęcam Państwa też do wiosennych porządków w zakresie własnego zdrowia i jakości życia. Tak jak dzieci potrzebują szczęśliwych rodziców - pacjenci potrzebują spełnionych życiowo lekarzy.

Z wiosennym pozdrowieniem,

Jacek Santorski

 

Jacek Santorski prowadzi Laboratorium Psychologii Zdrowia, ośrodek realizujący programy edukacyjne na zlecenie firm farmaceutycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH