Ważne zmiany w programach lekowych - biopodobny infliksimab objęty refundacją

Obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie wykazu leków refundowanych od 1 stycznia 2014 r. wprowadza bardzo istotne zmiany w programach lekowych w reumatologii oraz w leczeniu chorób zapalnych jelit. Refundacją została objęta nowa substancja czynna, która jest biologicznym lekiem biopodobnym dla infliksimabu. Ponieważ nowe leki zostały włączone do jednej grupy limitowej z oryginalnym lekiem biologicznym infliksimabu, dla części szpitali i pacjentów może to początkowo stanowić pewien problem, szczególnie w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

W reumatologii zmiany dotyczą programów B33 (leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, RZS), B35 (leczenie łuszczycowego zapalenia stawów, ŁZS) i B36 (leczenie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, ZZSK), a w gastroenterologii programów B32 (leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna, ch. L-C) oraz B55 (leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, WZJG).

Teoretycznie lekarz ma prawo wybrać dla pacjenta każdy z preparatów infliksimabu, zarówno lek oryginalny, jak i lek biopodobny, ale należy mieć na uwadze, że po raz pierwszy więcej niż jeden lek biologiczny znajduje się w jednej grupie limitowej. To oznacza, że Fundusz nie zwróci świadczeniodawcy pełnej kwoty wydanej na zakup leku, jeśli jego cena będzie wyższa od „wysokości limitu finansowania” określonego w wykazie leków refundowanych.Grupy limitowe dla leków biologicznychW wymienionych programach lekowych w reumatologii i gastroenterologii (w przypadku rytuksymabu także w programach hematologicznych) każdy lek biologiczny objęty dotychczas refundacją został włączony do odrębnej grupy limitowej (leki wymienione alfabetycznie):

 

• Adalimumabum grupa 1050.1, nazwa grupy „blokery TNF - adalimumab”

    

• Certolizumabum pegol grupa 1104.0, nazwa grupy „Certolizumab pegol”• Etanerceptum grupa 1050.2, nazwa grupy „blokery TNF - etanercept”

 

• Infliximabum grupa 1050.3, nazwa grupy „blokery TNF - infliksimab”

 

• Rituximabum grupa 1035.0, nazwa grupy „Rituximabum”• Tocilizumabum grupa 1106.0, nazwa grupy „Tocilizumab”.To powoduje, że szpitale nie mają problemu z zakupem poszczególnych leków dla każdego pacjenta pomimo występujących różnic cenowych. Zgodnie z ustawą refundacyjną, jeśli w danej grupie limitowej znajduje się więcej niż jeden lek, to ten najtańszy wyznacza wysokość limitu finansowania. Tak jest w przypadku prostych chemicznych leków oryginalnych i generycznych. Od 1 stycznia 2014 r. taka zasada będzie obowiązywała także leki biologiczne infliksimabu, które zostały włączone do jednej grupy limitowej. Po nowym roku w grupie limitowej „1050.3 - blokery TNF - infliksimab” znajdą się następujące preparaty:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH