W reumatologii znika terapia inicjująca - ważna zmiana w leczeniu biologicznym

Od 1 lipca pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów, łuszczycowym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów zyskają lepszy dostęp do terapii biologicznych.

Lekarze będą mieli możliwość przepisania takiej terapii biologicznej, która będzie najbardziej odpowiadała pacjentowi. Zniesienie terapii inicjującej w RZS, ŁZS, ZZSK i MIZS to duży sukces pacjentów i lekarzy, którzy wielokrotnie apelowali do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie. Ich prośby zostały wysłuchane.

Ministerstwo Zdrowia wycofało się z procedury, która od samego początku rodziła wiele prawnych wątpliwości. Dotychczas, co sześć miesięcy, ministerstwo negocjowało z producentami leków biologicznych cenę i wskazywało najtańszy z nich jako jedyny lek, którym można było rozpocząć terapię - informuje Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Reumatyków.

- Możemy odetchnąć z ulgą, długo zabiegaliśmy o zniesienie terapii inicjującej i szerszy dostęp pacjentów z zapalnymi chorobami reumatycznymi do leczenia biologicznego. To dobra decyzja ministerstwa, która pozwoli lekarzom i pacjentom lepiej współpracować i skuteczniej kontrolować chorobę - mówi Jakub Górecki, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Reumatyków.

Dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego apelował wielokrotnie o odejście od terapii inicjującej.

- Likwidacja terapii inicjującej we wszystkich programach lekowych w reumatologii oraz wskazywanej przez MZ terapii drugiego rzutu w programie leczenia RZS, to dobra wiadomość dla lekarzy i pacjentów. Odejście od wskazywania terapii inicjującej pozwoli na wybór właściwego leczenia dla indywidualnego pacjenta w różnych sytuacjach klinicznych, których nie uwzględniano, kiedy o wyborze terapii decydował tylko jej koszt dla płatnika - stwierdza dr Marcin Stajszczyk.

Czytaj też. Pacjenci reumatologiczni skarżą polski rząd do Komisji Europejskiej

- Należy mieć nadzieję, że także kryteria kwalifikacji do leczenia i kontynuacji terapii w programach będą zbliżały się do standardów światowych. Leki biologiczne dają możliwość uniknięcia kalectwa i zachowania normalnej aktywności życiowej i zawodowej pacjentom, u których tradycyjne leczenie okazało się nieskuteczne - dodaje Marcin Stajszczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH