W leczeniu biologicznym w reumatologii trwałą remisję uzyskuje około 13 proc. pacjentów

W Polsce 6 tysięcy pacjentów z chorobami reumatycznymi jest leczonych biologicznie. Dla porównania, podobne rejestry w krajach sąsiednich podają liczbę 5-8 tys. osób tam leczonych. Z polskich doświadczeń wynika, że trwałą remisję udaje się uzyskać u około 13 proc. pacjentów - przekazali specjaliści podczas VIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października).

Prof. Maria Majdan, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, powołując się na doświadczenia płynące z leczenia biologicznego prowadzonego w ośrodku lubelskim w ciągu ostatnich 7 lat, podała, że trwałych remisji osiąga się niewiele.

Czy można "elastyczniej"?
- Trwała remisja dotyczy nie więcej niż 10-15 procent przypadków. Częściej osiąga się trwałą remisję u chorych wcześniej włączonych, wcześniej zdiagnozowanych i od początku skutecznie leczonych - stwierdziła profesor.

Co bardzo charakterystyczne u części chorych pojawiła się wtórna nieskuteczność terapii.

- Występuje średnio po około 2 latach; przy stosowaniu niektórych leków znacznie wcześniej, co zaczyna być autentycznym problemem medycznym. Pojawia się grupa młodych chorych, o których opanowaliśmy chorobę, ale musimy zmienić leczenie, jednak nie mamy opcji w programie przy ograniczonej dostępności kolejnych leków - mówiła profesor.

Zauważyła też, że niektórzy chorzy po odstawieniu leków biologicznych mają bardzo szybki nawrót choroby - po kilku miesiącach. Jej zdaniem wyłączanie chorych z leczenia jest złym rozwiązaniem. W takich sytuacjach potrzebna byłaby raczej większa elastyczność w dawkowaniu leków: - Moglibyśmy zwiększać odstępy w podawaniu leków, zmniejszać dawki, ale tej opcji też nie mamy, bo postąpilibyśmy niezgodnie z programem.

Co mówią zalecenia
- Pacjent osiągający remisję jest automatycznie wyłączony z dalszego leczenia. Może wrócić do programu jeżeli następuje zaostrzenie - przypomniała reguły postępowania prof. Anna Filipowicz-Sosnowska z Instytutu Reumatologii w Warszawie, przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.

Również przytoczyła dane, oparte o rejestr NFZ, z których wynikało, że remisję w realizowanym programie osiąga ok. 13 proc. pacjentów reumatologicznych. Przyznała jednocześnie, że wszystkie rekomendacje polecają, żeby nie wyłączać pacjenta z leczenia biologicznego już wkrótce po uzyskaniu remisji, co daje szanse na jej dłuższe utrzymanie. Badania wskazują, że ponowne uzyskanie remisji jest o wiele trudniejsze, poza tym chorzy przechodzą w taką postać choroby, że na wiele leków nie odpowiadają.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH