W Warszawie powstaje instytut geriatrii Fot. Fotolia

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji powstanie w oparciu o stołeczny Instytut Reumatologii im. prof. Eleonory Reicher. Dyrektor IR Piotr Bednarski ocenił w czwartek (15 stycznia) w Sejmie, że będzie to systemowa zmiana, istotna dla społeczeństwa.

Powołanie Instytutu Geriatrii - specjalnego ośrodka leczenia i opieki nad osobami starszymi - zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz.

Bednarski podkreślał w czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, że Instytut Reumatologii, którym kieruje, ma wieloletnie doświadczenie, doskonałą kadrę i nowoczesne zaplecze. Gwarantuje to, jak mówił, że zadanie powierzone przez ministra zdrowia będzie "dobrze zrobione".

Jak podkreślił, rozszerzenie działalności nie odbędzie się w najmniejszym stopniu kosztem pacjentów, lekarzy i pracowników, bo działalność bieżąca jest cały czas rozwijana.

- Zadania, które nałożył na Instytut Reumatologii minister zdrowia, poszerzając jego działalność o geriatrię i gerontologię, nie są łatwe. Zdajemy sobie sprawę że jest to proces długofalowy, wieloletni, wymagający współpracy wielu specjalistów - ocenił.

- Jeżeli zjednoczymy się wokół tej idei, to może ona przynieść coś dobrego, być zmianą systemową dla naszego społeczeństwa - dodał.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia Rady Ministrów ws. reorganizacji Instytutu Reumatologii napisano, że zmiana jego działalności jest uzasadniona brakiem instytutu badawczego prowadzącego kompleksowe badania i terapię w dziedzinie geriatrii, pomimo rosnących potrzeb i wyzwań związanych z opieką nad osobami starszymi.

W projekcie zapisano, że do zadań Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji należeć będzie m.in. prowadzenie badań naukowych i klinicznych, prac rozwojowych oraz studiów podyplomowych i doktoranckich, opracowywanie standardów medycznych i kształcenie kadry.

Czytaj też. Instytut Reumatologii ma leczyć pacjentów geriatrycznych. Oto projekt rozporządzenia

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH