Ustroń - Piekary Śląskie: fuzji szpitala reumatologicznego i ortopedycznego nie będzie?

Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny w Ustroniu i Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich mogą jednak nie zostać połączone. Kilka miesięcy temu taką fuzję zapowiadał zarząd województwa.

Pomysł na połączenie oddalonych od siebie o ponad 100 km szpitali pojawił się jesienią zeszłego roku i wzbudził protesty pracowników placówki w Ustroniu, którzy obawiali się marginalizacji. Plan restrukturyzacji zakładał rozwój chirurgii i ortopedii, a zmniejszenie liczby łóżek na reumatologii.

Projekt uchwały o połączeniu szpitali miał być opiniowany przez komisję zdrowia sejmiku województwa śląskiego w połowie grudnia ubiegłego roku. Do głosowania jednak nie doszło. Zdaniem władz województwa, obecnie ważniejszym problemem do rozwiązania jest zadłużenie szpitali w regionie - pisze Gazeta Wyborcza.

Oba szpitale przewidziane do połączenia miały dobre wyniki finansowe.

- Chodzi nam o konsolidację wynikającą z przesłanek medycznych, a nie ekonomicznych - wyjaśnił odpowiedzialny za ochronę zdrowia wicemarszałek Mariusz Kleszczewski prezentując dziennikarzom projekt fuzji szpitali we wrześniu minionego roku.

Czytaj też: Śląsk: znane szpitale wojewódzkie - urazowy i reumatologiczno-rehabilitacyjny będą połączone; są w dobrej kondycji

Ustawa o działalności leczniczej zobowiązuje samorządy do przekształcenia szpitali w spółki, jeśli te przynoszą straty. Samorząd może tego nie robić, ale wtedy musi pokryć straty szpitali z 2012 roku. Już na koniec września u.br.straty w jednostkach podległych samorządowi wojewódzkiemu na Śląsku wyniosły one ok. 68 mln złotych - przypomina gazeta.

Jak przekazał w poniedziałek (28 stycznia) portalowi onet.pl wicemarszałek Mariusz Kleszczewski, plany połączenia szpitali w Ustroniu i Piekarach są nadal aktualne i zostały pozytywnie zaopiniowane przez rady społeczne obu szpitali. Wśród związków zawodowych nie ma jednomyślności - część jest za, część przeciw.

- Rzeczywiście prace w ostatnim czasie nie postępowały z wiadomych powodów (zmiana zarządu województwa ), ale będą procedowane w najbliższym czasie - może już na najbliższej lub kolejnej sesji sejmiku. Myślę, że w tym roku połączenie dojdzie do skutku. Musimy wykonać uchwałę zarządu, chyba że zostanie zmieniona - powiedział wicemarszałek dziennikarzowi portalu onet.pl.

 

Więcej: http://katowice.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH