Uchwała ZG PTR: konieczność zachowania rekomendacji EULAR w programach lekowych

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego opublikował przyjętą na zebraniu w Poznaniu w dniu 11 grudnia 2014 r. uchwałę zawierającą stanowisko odnośnie konieczności zachowania, w celu zgodności z rekomendacjami EULAR (European League Against Rheumatism), zapisów nt. leczenia RZS z 2013 roku w modyfikowanych programach lekowych dotyczących reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

Zarząd Główny Towarzystwa Reumatologicznego przedstawia następujące stanowisko:

1. Proponowany z góry określony czas trwania terapii biologicznej 18 miesięcy nie jest zgodny z rekomendacjami EULAR.

Określają one, iż po uzyskaniu i utrzymywaniu się w dłuższym okresie remisji lub w niektórych przypadkach małej aktywności choroby, należy najpierw podjąć działania zmierzające do zmniejszenia dawki glikokortykosteroidów i dopiero później można podejmować starania o wydłużenie odstępu pomiędzy kolejnymi podaniami lub zmniejszenie dawki leku biologicznego.

Nagłe odstawianie leku biologicznego niezależnie od stanu chorego nie jest zgodne z rekomendacjami EULAR.

2. Według rekomendacji EULAR z 2013 roku celem leczenia jest remisja lub przynajmniej mała aktywność choroby, która powinna być osiągnięta w ciągu 6 miesięcy, a niekoniecznie w ciągu 3 miesięcy. Okres 3 miesięcy jest określany jako czas, po którym powinniśmy spodziewać się odpowiedzi terapeutycznej.

Należy również uwzględniać w decyzjach terapeutycznych sytuację, iż u niektórych chorych dochodzi do znaczącej odpowiedzi w ciągu 6 miesięcy, ale mogą oni wymagać nieco więcej czasu na uzyskanie celu leczenia (punkt 3 rekomendacji EULAR). Taka sytuacja może mieć miejsce, szczególnie u chorych z wyjściową bardzo dużą aktywnością choroby i stąd należy w programie lekowym zostawić lekarzowi prowadzącemu możliwość wyboru takiej opcji terapeutycznej.     

3. Według rekomendacji EULAR z 2013 roku po niepowodzeniu leczenia klasycznymi lekami modyfikującymi u chorych z czynnikami złej prognozy należy w II fazie   włączyć inhibitor TNF-alfa, albo abatacept albo tocilizumab, a w szczególnych przypadkach rituksymab.

W przypadku niepowodzenia fazy II z  powodu braku skuteczności lub wystąpienia objawów niepożądanych należy przejść do fazy III i zastąpić jakimkolwiek innym lekiem biologicznym, którym może być abatacept lub rituksymab lub drugi inhibitor TNF-alfa albo tocilizumab.

W  przypadku nieosiągnięcia celu leczenia w III fazie  należy wtedy rozważyć inny lek biologiczny spośród wymienionych czterech grup leków (algorytm rekomendacji EULAR).

4. Jakiekolwiek odstępstwa od wymienionych powyżej punktów i algorytmu, w tym usiłowania wyznaczania leku biologicznego, po którym nie można stosować innych leków jest niedopuszczalną manipulacją i stanowi działanie skierowane przeciwko życiu i zdrowiu chorych na RZS.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH