Sprawdź, czy ból pleców, który odczuwasz, nie jest zapalny FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Ból pleców jest dosyć powszechną dolegliwością. Pojawia się z różnym natężeniem, w różnych sytuacjach i u osób w różnym wieku. Odczuwany w sposób przewlekły, potrafi negatywnie wpłynąć na wiele obszarów życia.

- Aż 80% z nas doświadczyło różnego rodzaju bólów pleców, a jedna na pięć dorosłych osób cierpi na niego dłużej niż 3 miesiące, co kwalifikuje ból jako przewlekły. Rozróżnienie, czy ból pleców ma charakter mechaniczny, czy zapalny jest kluczowe dla dalszego postępowania - przypominają specjaliści.

W większości przypadków przewlekły ból pleców ma charakter mechaniczny, jednak u około 3% dorosłych ból ma podłoże zapalne. O tym, jak rozpoznać ból pleców oraz w jaki sposób z nim walczyć, można dowiedzieć się ze strony www.kiedybolaplecy.pl, która powstała w ramach kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”.

- Pacjenci traktują ból pleców jako normalny objaw i bagatelizują jego znaczenie. Tymczasem w ten sposób organizm wysyła ważny sygnał, którego nie wolno lekceważyć. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwoli nie tylko na zniwelowanie bólu, ale także zapobiegnie dalszym zmianom chorobowym - mówi prof. Brygida Kwiatkowska, ekspert kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”.

Dodaje: - Dlatego bardzo ważne jest uwrażliwienie pacjentów na rodzaje odczuwanego bólu oraz konsultacja z lekarzem w przypadku bólu trwającego powyżej trzech miesięcy.

Najbardziej powszechną postacią bólu pleców jest ból mechaniczny. Zwykle odczuwany jest zwłaszcza rano jako sztywność kręgosłupa. Osoby cierpiące z jego powodu często opisują go jako „rwący” lub „przejmujący”. Mogą także zauważyć, że objawy bólu nasilają się podczas ruchu, a ustępują w czasie odpoczynku. Jego przyczyną najczęściej jest przeciążenie lub uraz.

Zapalny ból pleców często mylony jest z bólem pleców o podłożu mechanicznym. Istnieje kilka chorób, które mogą wywoływać zapalny ból pleców. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie rozpoznać symptomy choroby powodującej ból pleców np. wypełniając Kwestionariusz Objawów na stronie www.kiedybolaplecy.pl.

Kolejnym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, które mogą zapobiec rozwojowi choroby.

Jedną z przyczyn zapalnego bólu pleców są choroby autoimmunologiczne. Choroba autoimmunologiczna może wystąpić wtedy, gdy układ odpornościowy omyłkowo zaatakuje zdrowe tkanki organizmu. Do chorób tego typu zalicza się m. in. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH