Sopot: pacjenci zaniepokojeni o przyszłość szpitala reumatologicznego Barbara Gierak-Pilarczyk, dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie, uważa, że szpitalowi reumatologicznemu grozi brak bezpieczeństwa finansowego. Fot. PTWP

Według projektu sieci szpitali od lipca 2017 r. szpitale reumatologiczne nie miałyby zapewnionego finansowania z NFZ. Mieszkańcy Sopotu zbierają podpisy pod petycją do ministerstwa w sprawie przyszłość swojego szpitala reumatologicznego.

W ciągu tygodnia udało się zebrać prawie 4 tysiące podpisów.

Barbara Gierak-Pilarczyk, dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego im. Dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie podkreśla, że zagrożenie jest realne. Projekt sieci szpitali nie uwzględnia w niej szpitali reumatologicznych. W tej sytuacji województwo może w ogóle nie mieć specjalistycznego szpitala reumatologicznego.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski mówi, że brak gwarantowanych świadczeń medycznych dla szpitala budzi zaniepokojenie. Dlatego zwrócił się z prośbą do posłów wszystkich opcji, żeby ci zaapelować do dyrektor NFZ o to by zadeklarowała, że jeżeli na liście szpitali z zapewnionym kontraktowaniem nie będzie reumatologii, to wystąpi do ministra zdrowia o jej dopisanie.

Projekt systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej jest na etapie ministerialnych analiz. 

Przypomnijmy, że w ramach tzw. sieci, czyli podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), lecznice zostaną pogrupowane na szpitale pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, onkologiczne, pulmonologiczne i pediatryczne.

Ogólne zasady tworzenia sieci zawiera: projekt ustawy z 26 września 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 września 2016 r. ws. określenia profili charakteryzujących poziomy systemu zabezpieczenia oraz kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do tych poziomów.

Czytaj też: Samorządy drżą o sieciową przyszłość szpitali. Resort zdrowia uspokaja

- Osiem szpitali marszałkowskich na pewno wejdzie do sieci. Problem może natomiast dotyczyć jednostek monoprofilowych - Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy Sp. z o.o. i Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie - nieuwzględnionych w żadnym z proponowanych poziomów systemu zabezpieczenia - informowała nas Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Więcej: radiogdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH