Skuteczność leczenia, czyli magia liczb

Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów boją się, że zostaną pozbawieni leczenia biologicznego i jak można przypuszczać - choć bardzo trudno tu o kategoryczne opinie - mogą starać się wpływać na wartość zmierzonego DAS28. Zapis o wymaganym spadku DAS28 o wartość 1,2 jest sztuczny i zmienia statystyki. To magia cyfr - mówi nam prof. Piotr Wiland, prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, pytany o powody statystycznie niskiej skuteczności leczenia w ramach programu lekowego w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Rynek Zdrowia: - Według danych rejestru NFZ skuteczność leczenia biologicznego w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) wynosi - statystycznie licząc - około 13-14 proc., czyli jest trzykrotnie niższa niż w ośrodkach zachodnich. Dlaczego nie ufamy tym danym?

Prof. Piotr Wiland: - Po pierwsze, te dane na świecie są bardzo różne; zwykle większy odsetek chorych, u których obserwuje się remisje to chorzy wyselekcjonowani w ramach badań klinicznych, spełniający wszystkie kryteria włączenia i wykluczenia. Nie włącza się przykładowo chorych z różnymi chorobami współistniejącymi czy też, tych u których nie można podawać metotreksatu.

Większy odsetek lepszej odpowiedzi pojawia się również u chorych z wczesnym RZS. Nieco odmienna sytuacja może zaistnieć w tzw. realnej praktyce klinicznej, gdzie w przeważającej liczbie zajmujemy się chorymi z długoletnim przebiegiem RZS.  

Należy zaakcentować, iż w Polsce, w reumatologii nie ma rejestru chorych prowadzonego przez towarzystwo naukowe. Mamy rejestr chorych na RZS czy ZZSK leczonych lekami biologicznymi w ramach programów lekowych, prowadzony przez NFZ w celach administracyjnych. Umożliwia to płatnikowi np. monitorowanie wydatków czy posiadanie ogólnej wiedzy odnośnie liczby chorych leczonych, ale z różnych względów metodologicznych nie można w oparciu o analizę danych z tego rejestru wyciągać zbyt daleko idących wniosków, w tym oceniać skuteczności leczenia.

Specyficznym mechanizmem ujętym w kryteriach włączania i wyłączania pacjentów z programu lekowego w reumatoidalnym zapaleniu stawów jest wymóg uzyskiwania przez pacjenta spadku aktywności choroby mierzonej wg DAS28 o wartość 1,2. Spadek aktywności choroby musi być uzyskiwany co 6 miesięcy - w takich odstępach czasu pacjent przyjmujący leczenie jest monitorowany. Jeśli nie uzyskamy po upływie tego czasu kolejnego spadku o wartość 1,2 pacjent powinien zakończyć leczenie; wypada z programu. Opinia lekarza nie jest brana pod uwagę, obowiązuje sztywny zapis.

Takie rygory już nieco zaciemniają obraz skuteczności leczenia. Pacjenci boją się, że zostaną go pozbawieni i jak można przypuszczać - choć bardzo trudno tu o kategoryczne opinie - mogą starać się wpływać na wartość zmierzonego DAS28. Istotną wartością w tej skali jest np. skala VAS aktywności choroby , którą ocenia sam chory. Zapis o wymaganym spadku DAS28 o wartość 1,2 jest sztuczny i zmienia statystyki. To magia cyfr.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH