Reumatologia: ile rzeczywiście powinna kosztować wizyta pacjenta w poradni? Fot. PTWP

Według szacunkowych kalkulacji finansowych konsultanta krajowego w dz. reumatologii, aby skuteczne leczenie pacjentów z chorobami zapalnymi stawów w AOS było wdrażane jak najszybciej, tzw. wizyta diagnostyczna powinna być wyceniona na nie mniej niż 300 zł.

Jak zauważają reumatolodzy, opiekę nad pacjentami z chorobami zapalnymi stawów mogłoby poprawić wczesne rozpoznanie (im wcześniejsze, tym większe szanse na skuteczne leczenie) i tzw. leczenie do celu. Niestety także w tej dziedzinie medycyny dostęp do lekarza w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) jest utrudniony przez kolejki, co wynika z niedostatecznego finansowania.

Według szacunkowych kalkulacji finansowych prof. Witolda Tłustochowicza, konsultanta krajowego w dz. reumatologii (propozycje z listopada 2014 r., przypomniane w maju br. podczas 34. Konferencji Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych), aby leczenie chorych w ramach AOS pozwalało na szybką diagnostykę tzw. wizyta diagnostyczna powinna być wyceniona na nie mniej niż 300 zł.

Jakie pieniądze, takie możliwości

Taka wizyta powinna dawać możliwość wykonania:
• wywiadu i badania fizykalnego z oceną aktywności choroby - przy wycenie 50 zł;
• badania laboratoryjnego, w tym morfologia, aminotransferazy, kreatynina, czynnik reumatoidalny i/lub przeciwciała anty CCP, antygen Hbs, przeciwciała anty HCV; opcjonalnie przeciwciała przeciwjądrowe, antygen HLA B27, posiewy płynów ustrojowych - przy wycenie 150 zł;
• badania obrazowego, w tym rtg dłoni i stóp, stawów krzyżowo-biodrowych; opcjonalnie ultrasonografia stawów obwodowych - wycena 100 zł.

Po wizycie diagnostycznej powinny następować wizyty rutynowe, ale nie sprowadzające się wyłącznie do wypisania recepty. - By to było możliwe taka wizyta powinna kosztować 110 zł - uważa konsultant. Obejmowałaby wtedy:
• wywiad i badanie fizykalne z oceną aktywności choroby - konieczna wycena to 50 zł;
• badania diagnostyczne, w tym morfologia, aminotransferazy, kreatynina - wycena 60 zł.

Tyle brakuje w systemie

Ile orientacyjnie takie wizyty kosztowałyby system?

Według bardzo pobieżnych szacunków, wizyty pierwszorazowe - około 15 mln zł. To zakładając, że jest ich rocznie 50 tysięcy i kosztują po 300 zł. Wizyty rutynowe - kosztowałyby 110 mln zł. Przy założeniu, że chorych na choroby zapalne stawów jest ok. 350 tysięcy, ale ok. 30 proc. się nie leczy (podobnie jak w wielu innych chorobach przewlekłych), czyli do lekarza trafia ok. 250 tys. z nich i każdy chory odbywa po 4 wizyty rocznie. To z kolei przekłada się na 1 mln wizyt po 110 zł rocznie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH