Reumatolodzy piszą do ministra w ramach konsultacji społecznych listy refundacyjnej

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne w ramach konsultacji społecznych opublikowało stanowisko dotyczące Projektu obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2012 r.

Multimedia

Stanowisko PTR dotyczące refundacji preparatu Metex

0,16 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

"W imieniu Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz pacjentów z chorobami reumatycznymi wyrażamy swoje zadowolenie z faktu objęcia refundacją leku metotreksat do stosowania podskórnego Metex (grupa limitowa 120.2). Jest to wyraźny krok zmierzający do poprawy leczenia pacjentów z zapalnymi chorobami reumatycznymi w Polsce" - czytamy w stanowisku PTR.

Jednocześnie Towarzystwo zwraca uwagę na pewną niekonsekwencję do jakiej doszło przy wprowadzaniu do refundacji preparatu Metex (pozycja w wykazie nr 1781-1784). Substancją czynną preparatu Metex, roztwór do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce, 50 mg/ml jest metotreksat (methotrexatum).

Zakres wskazań objętych refundacją został ograniczony wyłącznie do wskazań wymienionych w ChPL (we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji).

Tymczasem - jak piszą autorzy stanowiska - zgodnie z opinią Rady Przejrzystości nr 6/2012 z dnia 15 lutego 2012 r. dla leków stosowanych w chorobach reumatycznych z autoagresji zawierających m.in. substancję czynną metotreksat, decyzją ministra zdrowia rozszerzono wskazania refundacyjne na odmienne niż wymienione w ChPL. Zakres wskazań refundacyjnych dla preparatów zawierających metotreksat został określony jako „choroby autoimmunizacyjne”.

W opinii Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego w obwieszczeniu powinna nastąpić zmiana zakresu wskazań refundacyjnych dla preparatu Metex (pozycja w wykazie nr 1781-1784) na „choroby autoimmunizacyjne”.

Stanowisko zostało przesłane do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w dniu 22/06/2012 r. w ramach trwających konsultacji społecznych projektu obwieszczenia.

Pełna treść stanowiska PTR - pod tekstem, plik w formacie pdf do pobrania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH