Resort zdrowia o leczeniu reumatologicznym w Polsce FOT. Fotolia

12 października obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu. Dolegliwości reumatyczne dotyczą 30-40 proc. Europejczyków.

W Polsce na schorzenia stawów o podłożu zapalnym choruje około 400 tys. osób. Najczęściej są to osoby w wieku produkcyjnym. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2013 roku choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej stanowiły czwartą przyczynę zwolnień lekarskich w Polsce.

Choroby reumatyczne mają charakter przewlekły i powodują uszkodzenie narządów ruchu. Prowadzą do postępującej niepełnosprawności pacjenta, a następnie - uniemożliwiają mu funkcjonowanie na rynku pracy.

Choroby te mogą spowodować także powikłania wielonarządowe. Ich etiologia nie jest jeszcze w pełni znana, dlatego nie można wdrożyć skutecznej profilaktyki. Należy zatem zadbać o odpowiednie czynniki środowiskowe, m.in. ograniczyć palenie tytoniu, zapobiegać infekcjom i zwalczać nadwagę.

Ministerstwo Zdrowia prowadzi działania, które mają pomóc pacjentom z chorobami reumatycznymi - informuje resort na stronie internetowej. Pacjenci cierpiący na najcięższe choroby reumatyczne są objęci programami lekowymi: Leczenie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów (RZS) i Młodzieńczego Idiopatycznego Zapalenia Stawów (MIZS) o przebiegu agresywnym; Leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z aktywną i ciężką postacią Zesztywniającego Zapalenia Stawów Kręgosłupa (ZZSK); Leczenie Łuszczycowego Zapalenia Stawów o przebiegu agresywnym.

W ramach programów 17 leków stosowanych w leczeniu tych chorób zostało objętych refundacją. Ponadto na liście leków refundowanych zostało ujętych ponad 130 leków dostępnych w aptece na receptę.

Resort zdrowia wprowadził również nowy, modułowy system specjalizacji lekarskich. Umożliwia on lekarzom uzyskiwanie tytułu specjalisty, m.in. w dziedzinie reumatologii, w krótszym czasie.

Więcej: www.mz.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH