Remisja w RZS: czy i kiedy można odstawić leczenie biologiczne?

Z rekomendacji EULAR 2013 wynika, że można podjąć próbę zmniejszenia dawki bądź odstawienia leku biologicznego w przypadku remisji w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) utrzymującej się ponad 6 miesięcy. - Nie ma jednak żadnej rekomendacji odpowiadającej na pytanie: kiedy zmniejszyć podawanie leku, a kiedy go odstawić - zauważa prof. Anna Filipowicz-Sosnowska, przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.

Na świecie zaznacza się tendencja do badań nad remisją wolną od leków biologicznych. Naukowcy stawiają pytanie, jakie są czynniki przemawiające za tym, by po uzyskaniu remisji/niskiej aktywności choroby zrezygnować z podawania takiego leku.

Te badania są prowadzone głównie ze względu na świadomość ryzyka wzrostu działań niepożądanych przy długotrwałym stosowaniu leków biologicznych. - Ryzyko jest udokumentowane i rośnie wraz z upływem czasu. Nie wiemy czy nie zmieniamy tolerancji immunologicznej przy długotrwałym stosowaniu leków biologicznych - przekazała profesor*.

Jak zaznaczyła, zainteresowanie badaniami determinuje też czynnik farmakoekonomiczny - cena leku powoduje, że terapie biologiczne są kosztowne. W takich terapiach znaczenia nabiera też decyzja pacjenta, który - w przypadku chorób przewlekłych - zadaje pytanie, jak długo będzie musiał przyjmować leki.

Argumenty za i przeciw

Znane są też czynniki przemawiające przeciw przerwaniu podawania/zmniejszeniu dawki leków biologicznych po uzyskaniu remisji/niskiej aktywności choroby. Jak zauważyła prof. Anna Filipowicz-Sosnowska, istnieją kontrowersje wokół definicji remisji. Dotyczy to sytuacji, gdy badania USG i MRI wykazują u części chorych utrzymującą się subkliniczną aktywność choroby, choć pacjent czyje się dobrze.

Obserwuje się też wysoką częstość nawrotów choroby po przerwaniu leczenia lekami biologicznymi. Pewnym argumentem przeciwko odstawieniu leków biologicznych jest udokumentowane zmniejszenie ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych (szczególnie przy stosowaniu inhibitorów TNF).

Jedno z pierwszych badań ukierunkowanych na ocenę utrzymywania się remisji wolnej od leków biologicznych (opublikowane w 2010 r.) dotyczyło chorych leczonych inhibitorami TNF - infliksymabem, etanerceptem i adalimumabem. Do badania włączono 47 chorych; podzielono tę grupę na pacjentów z wczesnym RZS (do 8 miesięcy) i późnym. Utrzymywanie się remisji badano po 2 latach. We wczesnym RZS remisja utrzymywała się u 59 proc. pacjentów; w późnym - u 15 proc. Wyniki badania przemawiają zatem za dłuższym utrzymywaniem się remisji we wczesnym RZS.

Uzyskano remisję i...

W badaniu BEST (IV ramię badania, wyniki opublikowane w 2011 r.) po przerwaniu leczenia obserwowano chorych z wczesnym RZS. Spośród 120 chorych od początku leczonych infliksymabem i metotreksatem przez 6 miesięcy remisję albo niską aktywność choroby uzyskało 75 proc. pacjentów. Po 6 miesiącach przerwano stosowanie infliksymabu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH