Rekomendacje EULAR 2013 - jak leczyć RZS

Nowe rekomendacje Europejskiej Ligi Przeciwreumatycznej (EULAR), jak przyznają nawet sami specjaliści, są trudną lekturą, wymagającą dokładnej analizy. Po osiągnięciu odpowiedzi klinicznej w RZS nie zaleca się zaprzestania leczenia metotreksatem; preferowane jest stosowanie leków biologicznych w skojarzeniu z metotreksatem lub klasycznym lekiem syntetycznym; gdy pacjent uzyska remisję można zmniejszyć dawki leku biologicznego - to niektóre z tych zaleceń*.

Jak stwierdzają aktualne zalecenia EULAR, leczenie chorego z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) przy zastosowaniu syntetycznych leków modyfikujących przebieg choroby (sLMPCh) powinno zostać podjęte natychmiast po ustaleniu rozpoznania. Podkreślono konieczność obecności klinicznego zapalenia błony maziowej w stawie.

Wytyczne sugerują, że w aktywnej fazie RZS kontrola powinna  być przeprowadzana co 1-3 miesiące. Co 1 miesiąc - jeśli brak jest poprawy po co najmniej 3 miesiącach leczenia lub cel nie został osiągnięty po 6 miesiącach; co 6-12 miesięcy - jeśli chory osiągnął remisję. Remisja może nie być osiągnięta w 3 miesiącu leczenia, ale należy tak prowadzić leczenie, by aktywność choroby obniżyć z wysokiej do co najmniej umiarkowanej.

- Jeśli taki cel nie zostanie uzyskany, to trudno oczekiwać, że chory wejdzie w remisję po 6 miesiącach leczenia - zaznacza profesor Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii.

"Pochwała" metotreksatu

Podczas leczenia konieczna jest optymalizacja efektu terapeutycznego. Obejmuje ona osiągnięcie optymalnej dawki metotreksatu w ciągu kilku tygodni i utrzymanie maksymalnej dawki (25-30 mg) przynajmniej przez 2 miesiące. Jak mówił profesor Tłustochowicz, lepszego efektu można oczekiwać podając metotreksat przez 3 miesiące, co jest związane z powolnym działaniem tego leku:  - Jeśli uzyskano poprawę po 3 miesiącach, to poczekajmy do 6 miesięcy. Wtedy powinniśmy uzyskać remisję, bądź niską aktywność choroby. 

Konsultant krajowy dodaje: - Metotreksat powinien być stosowany w strategii leczenia chorych z aktywnym RZS. Jest wyraźnie skuteczny, zarówno w monoterapii oraz w połączeniu z glikokortykosteroidami, jak i innymi lekami - syntetycznymi i biologicznymi. Każdy chory przez całe życie powinien brać metotreksat. Dlatego, że w terapii początkowej jest on skuteczny u 25-50 proc. chorych w monoterapii. Zatem jest to dzisiaj najskuteczniejszy lek jaki znamy w leczeniu RZS. 

Z zaleceń EULAR wynika, że jeśli pacjent przyjmował inny lek syntetyczny i nadal występuje umiarkowana lub wysoka aktywność choroby, powinien otrzymać metotreksat w wystarczającej dawce, przez okres od 4 do 6 miesięcy, w tym co najmniej przez 8 tygodni w dawce 25-30 mg. - Zatem metotreksat należy podać zanim pomyślimy o przejściu do innych form leczenia. Tak wynika z rekomendacji EULAR i tu nie ma o czym dyskutować, bo nie ma lepszego leku na tym etapie leczenia - stwierdził konsultant.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH