Realizacja umów na programy lekowe - ważna propozycja zmian w ustawie o świadczeniach

W przypadku istnienia wielu programów lekowych w tej samej chorobie NFZ będzie miał obowiązek objęcia wszystkich tych programów jedną wspólną umową z jedną, wspólną pulą środków. Taki zapis przedstawiony w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach jest dobrym rozwiązaniem, wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom świadczeniodawców.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw przekazany do uzgodnień zewnętrznych w dniu 19 września 2013 roku wprowadza także ważne zmiany do Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W art. 146 Ustawy po ust. 1 proponuje się dodanie ust. 1a. o brzmieniu:

"W przypadku programów lekowych, o których mowa w ustawie o refundacji, które dotyczą tej samej choroby lub problemu zdrowotnego, przedmiot postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nie może być dzielony na ze względu na liczbę tych programów".

Wiele programów, jedna umowa
Wydaje się, że intencją ustawodawcy jest uniemożliwienie płatnikowi zwierania ze świadczeniodawcami wielu umów na realizację programów w tym samym wskazaniu klinicznym w przypadku istnienia większej niż jeden liczby programów lekowych w danym wskazaniu.

Obecnie, jeśli nowy lek w tej samej chorobie zostaje objęty refundacją w oddzielnym programie lekowym, NFZ zawiera ze świadczeniodawcą oddzielną umowę na realizację tego programu.

Zgodnie z nowelizacją w przypadku istnienia wielu programów lekowych w tej samej chorobie NFZ będzie miał obowiązek objęcia wszystkich tych programów jedną wspólną umową z jedną, wspólną pulą środków. Problemem może być definicja pojęcia "problem zdrowotny", które jest szersze niż pojęcie "choroby" i może być różnie interpretowane.

Przedstawiony w nowelizacji zapis jest dobrym rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom świadczeniodawców. Mnogość umów z NFZ ze względu na liczbę programów lekowych jest niekorzystna dla pacjentów i utrudnia im dostęp do optymalnego w danym momencie leczenia.

Krok naprzód
Leczenie biologiczne w chorobach reumatycznych prowadzone jest bardzo często u jednego pacjenta z wykorzystaniem sekwencyjnie różnych leków i nie można precyzyjnie przewidzieć na początku roku jakich leków pacjenci będą potrzebować.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH